Bajnaiék egyesületként nem indulhatnának a választásokon, egy nagytelepülés jegyzője akár hónapokat is az utcán tölthet, hiszen személyesen kellene felkeresnie a választókat, hogy a regisztrációról tájékoztassa őket - többek között ezt tartalmazza az a 60 oldalas javaslatcsomag, amellyel a fideszesek módosítanák a választási eljárási törvényt. Az alkotmányügyi bizottság ülése kedd délelőtt botrányba fulladt, estére pedig újabb előterjesztéssel készülnek a kormánypártok. A parlament honlapjára még nem került fel a csomag, de a hvg.hu már szemezgetett belőle.
Kétszázhuszonhét módosító javaslatot nyújtatna be Papcsák Ferenc fideszes képviselő, Zugló polgármestere a választási eljárásról szóló törvényhez az alkotmányügyi bizottsággal. A testület kedd délelőtti ülésén állt elő a 60 oldalas javaslattal, amelyről ma mindenképpen szavaznia kell a bizottságnak. A módosító javaslatot ugyanis éjfélig be kell nyújtani, ahhoz, hogy a jövő héten voksolhassanak a választási eljárási törvényjavaslatról.
Papcsák az MTI tudósítása szerint a bizottsági ülésen azt mondta, mindössze néhány érdemi módosításról van szó, 85-90 százalékban technikai pontosításokat tartalmaz. Az ellenzéki képviselők azonban a bizottsági ülésen ismerték meg a dokumentumot, az MSZP, a Jobbik és az LMP is kifogásolta, hogy nem volt idejük a csomag tanulmányozására. Hosszas vita után végül este hét órakor újra nekiesnek a módosítóknak. A fideszes képviselőnek abban igaza volt, hogy néhány technikai változást tartalmaz a tervezet, ugyanakkor számos fajsúlyos módosítás is szerepel benne.
Kiborult kávéért tízezreket kellene fizetni
A 60 oldalas módosítás egyik eleme Bajnaiéknak tette keresztbe, a Fidesz ugyanis nem engedné a választásokon az egyesületek indulását. A Haza és Haladás, a Milla és a Szolidaritás október 23-án jelentette be, hogy külön-külön egyesületté válnak, és választási együttműködést alakítanak. A bizottsági ülésen az MSZP-s Lamperth Mónika rákérdezett, hogy Bajnaiék miatt nyújtották be ezt a módosítót, amire Papcsák úgy reagált, az egyesületek továbbra is indulhatnak választáson, ha pártként regisztrálják magukat.
Papcsák egyébként még saját zuglói jegyzőjével is kibabrált: a választási törvényt úgy írná át, hogy a jegyzőknek személyesen kell felkeresniük a választópolgárokat, hogy tájékoztassák őket a regisztrációról. Majd persze a választóknak kell felkeresniük a jegyzőt, vagy a hivatalt, hogy regisztráltassák magukat. Az egyetlen pozitív változás, hogy a fogyatékosoknak és mozgássérülteknek nem kell személyesen elmenniük az önkormányzati hivatalba, hogy jelezzék, választani akarnak. Ha kérik, a jegyző felkeresi őket.
Az egyik módosítás értelmében büntetést kellene kiszabni, ha egy párt nem adja le az összes, a választási iroda által korábban hitelesített ajánlóívet (például azért, mert egy aktivista elveszítette, esetleg leöntötte kávéval). A bírság minden elvesztett ajánlóív után a minimálbér fele, vagyis jelenleg 46 500 forint. Ez megnehezítheti a jelöltállítást, hiszen a pártok kevesebb ajánlóívet hitelesíttetnek, így kevesebb aktivista járhatja egyszerre a piacokat.
Ugyanakkor a Nemzeti Választási Iroda munkatársai több pénzt kapnának. A felsőfokú képzettséggel rendelkezők 80, a középfokú papírral rendelkezők 35 százalékos illetménykiegészítést kapnak.
A fideszesek egyébként néhány választókörzetet is módosítanának, ezek többségének valóban technikai okai vannak: a közterületek nevét pontosítanák. Így többek között változnának Pécs, Kecskemét, Miskolc, Szeged, Székesfehérvár, Győr, Debrecen egyes körzetei.
Még egy jelentős módosítással készül a Fidesz
Az egész eljárás méltatlan, még a Fidesz eddigi gyakorlatához is, ennél nincs lejjebb – mondta a hvg.hu-nak Karácsony Gergely, megemlítve, hogy az éjszakai vita után adta be Papcsák Ferenc a módosító indítványokat, amit érdemben nem tudott, és már nem is tud megtárgyalni, így érdemi vita nélkül fogja elfogadni a parlament a jogszabályt. Az LMP-s képviselő szerint a javaslat legabszurdabb része, hogy a jegyzőknek a regisztrációs időszakban minden egyes állampolgárt fel kell keresniük tájékoztatás céljából. „Ez nyilvánvalóan lehetetlen, nem is értjük, hogy képzelték a beterjesztők. A kötelezettség ráadásul át sem ruházható másra. Most már csak arra vagyok kíváncsi, a jegyzőnek arról is kötelessége lesz tájékoztatni az állampolgárokat, hogy kire kell majd szavazni?” – mondta Karácsony Gergely. A politikus szerint arcpirító, hogy a választási bizottság tagjainak fizetését jelentősen megemelik.
Az eddigi törvénykoncepcióhoz képest érthetetlennek nevezte Karácsony Gergely, hogy a törvény szerint azok is jelölhetnek, akik még nem regisztráltak, ugyanis az állampolgárok regisztrálását a népesség-nyilvántartás alapján ellenőrzik. „Vagyis van lehetőség a választók pontos nyilvántartására, ez a szöveg is világosan elárulja ezt” – mondta a képviselő, aki azt is érthetetlennek nevezte, hogy tucatnyi választókerület határait újraírják.
Egy névtelenséget kérő fideszes képviselő szerint a módosítások többsége valóban technikai jellegű. „Az ellenzék hisztériát kelt, az egyesületek például eddig is csak akkor indulhattak, ha megfeleltek a párttörvénynek (például tagnyilvántartást, mérleget adtak be), ezután sem lesz ebben semmi változás” – mondta az alkotmányügyi bizottság tagja. A képviselő szerint ugyanakkor jelenleg is dolgoznak a szövegen, és este hét óráig „még egy jelentős változás lesz benne”, azt azonban nem árulta el, mi. Kerestük Papcsák Ferenc beterjesztőt is, de kinyomta a mobiltelefonját.