"Kékcédulás választások Magyarországon?"
A regisztráció súlyosan és minden való indok nélkül korlátozza a választójogot, de önmagában még nem választási csalás. A központi lakcímnyilvántartás eltörlése azonban tömeges választási visszaéléseket tenne lehetővé. 1947-ben a kékcédulás választások során a kommunista párt ezzel a módszerrel igyekezett elcsalni a választásokat - reagált az LMP frakcióvezető-helyettese arra, hogy a parlament hétfőn szavaz a választási regisztráció alkotmányba emeléséről.
A kormánypárti képviselők arra készülnek, hogy minden eddiginél nagyobbat rúgjanak a demokratikus politikai verseny és az alkotmányosság értékeibe - írta hétfői blogbejegyzésében Karácsony Gergely hétfőn. Az LMP frakcióvezető-helyettese arra utalt, hogy ma szavaz az Országgyűlés az előzetes regisztráció alaptörvénybe emeléséről.
"A regisztráció alaptörvénybe emelésével nyilvánvalóvá teszik, nem csak az 1989-es alkotmányt, de a saját maguk által létrehozott alaptörvényt sem tisztelik és a gránitszilárdságúnak hirdetett jogszabályt az aktuális hatalmi érdekeinek megfelelően bő fél év alatt másodjára módosítják" - írta "Kékcédulás választások?" című bejegyzésében.
Karácsony szerint világos, hogy a fideszesek tisztában vannak a javaslat alaptörvény-ellenességével, különben nem akarnák az Alkotmánybíróság kezét megkötni azzal, hogy tételesen beleírják a regisztrációt az alaptörvénybe.
"A kormánypárti képviselők továbbra sem tudtak egyetlen valós érvet sem felhozni arra, hogy miért szeretnék, ha Magyarország lenne az egyetlen ország a világon, ahol jól működő népesség-nyilvántartás van, mégis minden választónak regisztrálni kell ahhoz, hogy a választójogát gyakorolni tudja" - fogalmazott.
Arra sincs semmilyen érvük - írta -, hogy az alaptörvény-módosítás miért nem teszi lehetővé a levélben való regisztrációt, ami különösen súlyosan érintené a mozgáskorlátozottakat vagy a kistelepüléseken élő szavazók millióit.
Súlyos visszaéléseket tesz lehetővé?
A regisztráció súlyosan és minden való indok nélkül korlátozza a választójogot, de önmagában még nem választási csalás. A központi lakcímnyilvántartás eltörlése azonban tömeges választási visszaéléseket tenne lehetővé, mert az önkormányzatok nyakába varrt lakcímnyilvántartások alapján nem lehetne megnyugtatóan kizárni, hogy valaki nem szavaz-e többször, illetve hogy ez nem válik-e tömegessé.
1947-ben a kékcédulás választások során a kommunista párt ezzel a módszerrel igyekezett elcsalni a választásokat. Az elmúlt bő két év tapasztalatai alapján nem tudjuk teljes mértékben kizárni, hogy az állampártként viselkedő Fidesz is erre készül - írta az LMP-s politikus blogjában.