2012. október. 17. 17:36 MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 17. 18:55 Itthon

Lesz állami pénz, megnyugodtak a felsőoktatás vezetői

Megnyugvással vették tudomásul a felsőoktatási vezetők, hogy az állam nem akar kivonulni intézményeik finanszírozásából - közölte a Magyar Rektori Konferencia elnöke.

Megnyugvással vették tudomásul a felsőoktatás vezetői, hogy az állam nem kíván kivonulni a finanszírozásból, a kormányzati felelősség változatlanul fennáll - mondta Mezey Barna, a Magyar Rektori Konferencia (MRK) elnöke szerdán Debrecenben, a testület legfőbb döntéshozó szerve, a plénum kétnapos tanácskozása utáni sajtótájékoztatón.

Ez a kormányzati szándék egybecseng Helena Nazarénak, az Európai Egyetemi Szövetség (EUA) portugál elnökének a konferencia keddi napján elhangzott szavaival, melyek szerint Európában a felsőoktatást 73 százalékban közpénzből finanszírozzák - tette hozzá az MRK elnöke. Mezey Barna ugyanakkor szólt arról is, hogy az új felsőoktatási törvény lényegében leépítette az intézmények gazdasági autonómiáját. 

Orbán Viktor miniszterelnök az MRK plénumának keddi ülésén az önfenntartó felsőoktatásról szólva azt mondta, az állami ösztöndíjakat, a közpénzt természetesen nem lehet teljesen kiemelni a rendszerből, de csak ott kell alkalmazni, ahol nem látszik más megoldás.

A rektori konferencia megállapította: az elmúlt években ellentmondásos folyamatok játszódtak le a magyar felsőoktatásban. Egyrészt az állami támogatás folyamatosan csökken (ennek mértéke az elmúlt négy évben meghaladta a húsz százalékot, a tervek szerint jövőre pedig eléri a harminc százalékot), az egyetemek, főiskolák gazdálkodási autonómiája az új felsőoktatási törvénnyel ugyanakkor szűkült, sőt leépült. A hatékonyabb intézményi működést pedig akadályozzák azok a jogszabályok, amelyek hosszú évek óta a közigazgatási szervekre kötelező gazdálkodási követelményrendszert írják elő a lényegesen összetettebb tevékenységet végző felsőoktatási intézményekre. 

A tanácskozás arra kereste a választ, miként alakítható ki az optimális finanszírozási és gazdálkodási környezet, hogy az egyetemek és főiskolák ne csak megőrizzék előkelő pozícióikat a felsőoktatási rangsorokban, hanem azokon javítani is tudjanak. Az MRK ezek figyelembevételével javaslatot tesz a döntéshozóknak a finanszírozási és gazdálkodási modellre - mondta.

Mezey Barna megismételte a keddi plénumon is elhangzott szavait, hogy nem létezik olyan felsőoktatás Európában, amelyből az állam teljesen kivonul. Bár finomodtak az álláspontok, az önfinanszírozással kapcsolatban még vannak nyitott kérdések - tette hozzá az elnök.

Az MRK elnöke - az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektoraként is - megjegyezte: diplomát szerezni Magyarországon nagyon megéri: egyrészt egyedül a felsőoktatásban végzettek körében csökkent a munkanélküliség, másrészt a közhasznot és a magánhasznot tekintve, jók a diplomák megtérülési mutatói.

Fábián István, a Magyar Rektori Konferencia egyetemi tagozatának elnöke szerint a kormánynak is feladata a minőség fenntartása, és a minőséget csak megfelelő állami finanszírozás mellett lehet garantálni. Ugyanakkor az is fontos, hogy a felsőoktatási intézményeknek meglegyenek az anyagi és szellemi forrásaik ahhoz, hogy autonóm döntéseket hozhassanak. Sándorné Kriszt Éva, a Magyar Rektori Konferencia társelnöke szerint ha piaci alapokra helyeznek képzéseket, akkor azok fenntartásához a jogszabályi és a finanszírozási kereteket is meg kell teremteni.

A Debreceni Egyetem és a Nyíregyházi Főiskola esteleges integrációjával kapcsolatban kérdésre válaszolva Fábián István elmondta: a kormányfőtől ígéretet kaptak, hogy az ügyben november 9-ig egyértelmű politikai döntést hoznak, de jelenleg úgy tűnik, nem lesz integráció.

Az MTI érdeklődésére, miszerint tartható-e az a kormányzati szándék, hogy tíz év alatt megháromszorozzák a hazai egyetemeken tanuló külföldi diákok jelenlegi húszezres létszámát, Mezey Barna azt felelte: az elképzelés reális, de tudni kell, hogy egész Európa erre törekszik, és nagyon nehéz a külföldi hallgatókat idecsábítani.

Hirdetés