2012. október. 17. 09:44 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. október. 17. 09:42 Itthon

Ausztriában 15 év börtönnel megúszná a rendőrgázoló - kiadják?

A magyar jog igen szigorúan ítéli meg a hivatalos személy elleni emberölést, ezért valószínűtlen, hogy Tomas B.-t kiadnák a miénknél enyhébb szabályozzással rendelkező Ausztriának.

A nemzetközi egyezmények alapján Magyarország kiadhatná Ausztriának Thomas B.-t, aki múlt szerdán szánt szándékkal halálra gázolta terepjárójával Kenéz Imre rendőrmotorost - adta hírül a Délmagyarország szerdán.

A magyar jog rendkívül szigorúan ítéli meg a hivatalos személy ellen elkövetett emberölést, az osztrák szabályozás azonban megengedőbb. Bár az osztrák büntető törvénykönyvben is létezik életfogytig tartó szabadságvesztés, a gyakorlat szerint a bűnelkövetőket a legtöbb esetben 15 év után már feltételesen szabadon engedik - mondta Nagy Ferenc, a Szegedi Tudományegyetem ÁJTK Büntetőjogi és Büntetőeljárás-jogi Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára a lapnak.

Thomas B. egyébként  már huszonnyolcszor került szembe a törvénnyel Ausztriában: kétszer is felelt hivatalos személy elleni erőszak miatt, de lebukott már kábítószerrel való visszaéléssel, fegyveres rablással, csalással, orgazdasággal, okirat-hamisítással, garázdasággal és betöréssel is.

A három csapásként ismert szankció egyes amerikai államokon és Szlovákián kívül csak Magyarországon létezik. Kétszeresére emelték a többszörös visszaeső erőszakos bűnözőket sújtó büntetések felső határát, és ha ez meghaladja a 20 évet, akkor életfogytig tartó szabadságvesztést kell kiszabni.

A rendőrgyilkost a magyar Btk. szerint hivatalos személy ellen elkövetett emberölés miatt akár életfogytig tartó szabadságvesztésre is ítélhetik. A jogi szakértő szerint bizonyos, hogy Thomas B.-t a magyar törvények alapján ítélik majd el. Hogy a jogerős büntetést melyik országban tölti le, azt még nem lehet tudni.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.