Olimpiai bajnok felügyeli az állami dohánybizniszt
Jövő júniustól kell üzemelnie annak az új trafikhálózatnak, amelynek tagjai húsz évre kapnak koncessziót dohányáru-értékesítésre, ám ha fiatalkorút szolgálnak ki, egyből bukhatják a jogosultságot. A hálózatot nonprofit állami cég működteti majd, vezetője Gyulay Zsolt szöuli olimpiai bajnok lesz. A cigaretta ára eközben fokozatosan a nyugati szintre emelkedik, vágott dohányt pedig nem árusítanak.
Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. néven a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőn keresztül céget hoz létre az állam az úgynevezett trafiktörvény nyomán felállítandó dohánybolt-hálózat működtetésére - derült ki egy kedd délelőtti sajtóbeszélgetésen. A társaságot Gyulay Zsolt szöuli kétszeres olimpiai bajnok kajakos, a Hungaroring Zrt. eddig vezérigazgatója irányítja majd, aki az igazgatótanácsi elnöki tisztségét megtartja a Hungaroring Zrt.-ben.
Az új társaság feladata lesz, hogy november 15-ig kidolgozza a diohánytermékeket árusító állami bolthálózat koncesszióját - mondta Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár, hozzátéve, hogy az új rendszernek jövő júniustól kell üzemelnie. A nonprofit cég 455 millió forintos költségvetéssel működik, és a cél az, hogy önfenntartó módon működjön.
Az államtitkár megismételte azt a már többször közölt kormányzati szándékot, hogy a dohánytermékek árusításának monopolizálásával népegészségügyi szempontok vezetik a kormányt. Ennek egyik legfontosabb eleme, hogy az utóbbi időben félévenként emelkedett a dohány- és alkoholterméklek jövedéki adója. A hvg.hu kérdésére Lázár János azt mondta, hogy a kormányzati szándék szerint a jövedéki adó emelése a jövőben is fontos lesz. "Akinek káros szenvedélye van, az fizesse meg" - fogalmazott az államtitkár, aki szerint 5-7 éven belül egy doboz cigaretta ára idehaza is eléri majd a nyugat-európai átlagárat. Ezzel párhuzamosan 2018-2020-ig a vágottdohány-forgalmazást teljesen fel fogják számolni az egész Európai Unióban.
Gyulai Zsolt, az új társaság vezetője arról beszélt, hogy 2010-ben 440 milliárd forintot költött az Országos Egészségbiztosítási Pénztár a kifejezetten a dohányzással kapcsolatos egészségügyi ártalmak kezelésére. Ehhez képest a dohánytermékek jövedéki adójából és áfájából évente 360 milliárd forint folyik be nagyságrendileg. Tehát az állam így is 80 milliárd forintos mínuszban van.
A kormány azzal, hogy az eddigi mintegy 40 ezerről 10 ezerre akarja csökkenteni a dohánytermékek elárusító helyeinek számát, az ellenőrzés hatékonyságát is várja, hiszen a tervezett szankciók szerint az elárusító helyekre 18 évnél fiatalabb személy be sem léphet, és a fiatalkorút cigarettával árusító hely akár már az első szabályszegésnél elbukhatja a 20 évre szóló koncessziót.