Bekeményítenek a BKV-ellenőrök
Januártól bekeményít a BKK, a BKV-járatokon dolgozó ellenőrök munkáját jóval több közterület-felügyelő fogja segíteni, mint eddig. A közlekedési vállalat a diákbérleteket és a bérletre írt igazolványszámok ellenőrzését is egyre komolyabban veszi.
A hvg.hu több olvasója is jelezte észrevételét, miszerint az ősz óta megszaporodtak az ellenőrök a BKV járművein. Ez nem véletlen, közlekedési vállalat májusban kezdte el a rendszer átalakítását: növelték az ellenőrök számát és az ellenőrzött területek arányát. Az erőfeszítések nem eredménytelenek: az elmúlt negyedévben 2%-kal nőtt a menetdíjbevétel. A BKK közölte a hvg.hu-val, hogy a céljuk nem a pótdíjfizetés, hanem az, hogy motiválják az utasok a jegyek és bérletek megvételére. (A cég azt is tudatta, hogy az ellenőrök elnevezése hivatalosan immár BKK-ellenőr.)
Több olvasónk azt tapasztalta, hogy a metróvonalak mozgólépcsőjénél posztoló ellenőrök szigorúbbak. Mindeddig ugyanis bocsánatos bűn volt, ha valaki nem írta rá a bérletszelvényre az igazolványa számát, mostanában azonban a kitöltetlen szelvénnyel érkezőket nem engedik be.
Néhány diák számolt arról számolt be lapunknak, hogy tüzetesebben megnézik az ellenőrök az diákigazolvány hátulján található matrica érvényességét is és ráíratják a bérletre az igazolvány sorszámát. „Mostanában sokkal több időt fordítanak a diák ellenőrzésére, már többször fordult velem elő, hogy a kaller addig nem engedett el, amíg nem írom bele a számot, holott eddig ezzel nem foglalkoztak” – állította egy diák a hvg.hu-nak.
„Folyamatosak a visszaélések a diákigazolványokkal, nemrég egy olyan utast büntettünk meg, akinek 4 éve lejárt a matricája, ez, azt jelenti, hogy több százezer forinttal élt vissza a BKV-val szemben” – mondta egy neve elhallgatását kérő ellenőr a hvg.hu-nak. A tanulókat, azért ellenőrzik az ősz elején nagyobb figyelemmel, mert október 31-ig jár le, azoknak a diákoknak státusza, akik a múlt tanévben fejezték be képzésüket.
Januártól megnövelik a közterület-felügyelők számát, az eddigi 70 fő helyett 150-en fogják segíteni az ellenőrök munkáját. Leginkább a főbb vonalakon számíthatunk a sárga mellényes munkatársakra: a metrókon, a 7-es busz vonalán és a 4-6-os villamosokon.
A büntetés nem olcsó, bár 2010 óta nem változott. A pótdíj kifizetése helyszínen 16 ezer forint, az Akácfa utcában két napon belül 8 ezer forint és a bérlet bemutatása, nyolc napon belül 2 ezer forint.