2012. szeptember. 24. 20:34 Ivanyos Judit Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 24. 20:28 Itthon

Miért nem szül a magyar nő?

Egyre későbbre tolódik a gyermekvállalás és eleve egyre kevesebb gyermek születik ma Magyarországon. Hogyan lehetne ösztönözni a nőket, hogy megint legyen presztízse az anyaságnak? Milyen pozitív gyakorlatokat ehetünk át Nagy-Britanniából? Otthon vagy kórházban? Ezekről a témákról szólt a mai konferencia a Kino Moziban.

Miért szül a magyar nő, vagy inkább miért nem szül a magyar nő? – ezt a kérdést feszegették a Kino moziban egy kerekasztal-beszélgetésen orvosok, bábák, kormányzati tisztviselők.

Abban mindenki egyetértett, hogy a megoldás egyik kulcsa a foglalkoztatásban rejlik a nyugati országokhoz hasonlóan Magyarországon is növelni kellene részmunkaidős állások számát. „Ugyanakkor ez persze nem egyszerű, mivel egy munkahelyre ilyenkor két embert foglalkoztatunk” – közölte Horváth Ildikó, az Emberi Erőforrások Minisztérium főosztályvezetője. Mégis elsődleges lépés lehet abban, hogy a nők merjenek gyermeket vállalni, ne féljenek attól, hogy elveszítik munkájukat.

Többek ugyanakkor emellett azt is hangsúlyozták, nem eléggé megbecsült, a gyermeket vállaló, gyermekét nevelő anya. „Valahogy ezt a gyakorlatot kellene megváltoztatni, állami szinten is ösztönözni a nőket a szülésre” - véli Horváth, aki szerint ugyan pozitív elmozdulásnak lehetünk tanúi ezen a téren, de a szülés egyre későbbre tolódik.

Fontos, hogy saját döntés legyen

A beszélgetés mégis az otthonszülés körüli vita csúcsosodott ki, ami várható volt, mivel a szervezők a házi őrizetben lévő Geréb Ágnessel készített interjút vetítették le. Mit Geréb mondta, mindenképpen pozitív előrelépés, hogy végre meghozták 2011-ben az otthonszülést szabályozó és legalizáló rendeletet, ugyanakkor szerinte vannak hiányosságai a jogszabálynak: ilyen, hogy azokat az anyákat, akik nem tudják kifizetni a szolgáltatást diszkriminálja a törvény. Továbbá vannak olyan esetek, akiket azért zár ki a rendelet az otthonszülésből, mert nincs pénz arra, hogy beadják helyben a megfelelő injekciót, például az Rh-negatív vércsoportú kismamákat.

Az otthonszülést támogató Lesley Page brit bábaprofesszor szerint számos tanulmány alátámasztotta, hogy nagyon fontos a gyermeket vállaló anyák számára, hogy saját döntésük legyen mind a szülés és a szülés körülményei. „Nagy-Britanniában minden nőtől megkérdezik, hogy hol szeretne szülni: otthon vagy kórházban? Ez mindenkinek a saját döntése, persze, ha nagy a kockázat esélye megpróbáljuk rábeszélni a klinikára, de erre nálunk senki nem kötelezhető”- mondta. Angliában egyébként minden anya mellé kirendelnek  egy bábát, „a szakorvos csak akkor avatkozik be, ha baj van”.

Otthon vagy kórházban?

Az Emmi főosztályvezetője szerint azonban Magyarországon erre anyagi okok miatt nincs lehetőség, azért is került a magánellátások közé az otthonszülés, mert az államnak egyelőre nincs kapacitása finanszírozni az esetlegesen felmerülő költségeket. „Lehetséges, hogy összességében olcsóbb az otthonszülés, de elég egy baleset, aminek túl nagy költségei lehetnek, amellett, hogy Magyarországon az infrastruktúra sem elég fejlett” – mondta hozzátéve, hogy a rendelet jelenleg próbafázisban van, azt szeretnék megnézni, hogy működik, hányakat érint az „új” szolgáltatás.

Lesley Page szerint viszont az otthonszülés egyértelműen olcsóbb, mint a kórházi, amellett, hogy sokkal személyesebb, sokkal otthonosabb. A brit bábaprofesszor azt hangsúlyozta, hogy bármikor történhet baleset, sosem lehet olyan helyzetről beszélni, ahol nincs kockázat és ez a klinikán is így van. Nagy-Britanniában az állam ugyanúgy finanszírozza az otthonszülést, mint a klinikait.

Felesleges beavatkozások

Az is felmerült a beszélgetés során, hogy a kórházban lévő felesleges, ám, de bevett beavatkozások mennyiben veszik el a nők kedvét a szüléstől. Sok klinikán még mindig kötelező a borotválás, gyakori a gátmetszés vagy a beöntés alkalmazása, az is előfordul, hogy nem fogyaszthat folyadékot vajúdás közben a kismama. Csákány György, a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház osztályvezető főorvosa szerint sokszor az orvosok sincsenek tisztában azzal, hogy ezek a beavatkozások feleslegesek, olykor károsak, fontos lenne, hogy jobban tájékozódjanak a szakemberek.

Arról is szó esett, hogy mi annak az oka, hogy Magyarországon még mindig az orvosok segítik világra a csecsemők nagy részét, ezzel szemben Angliában csak komplikáció esetén lép be az orvos – a szüléseket a babák vezetik le. Csákány szerint egyelőre nincs megfelelő bábaképzés az országban, alig van olyan szülésznő, aki valóban képes levezetni a szülést, amellett, hogy egyébként sem szívesen engedik ki a kezükből az orvosok a szülés levezetését, leginkább a hálapénz miatt.

Görbicz Adria bába viszont azt hangsúlyozta, Magyarországon ma nagyon kevés bábának van lehetősége, arra, hogy szakképesítést szerezzen a születés segítéséhez. Ugyanakkor sokan illegalitásba szorulnak, ha egy „képzetlennek számító” bába adja be az életmentő injekciót az nagy bajba kerülhet.

Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.