"Kisebb ökológiai katasztrófa" - rengeteg döglött halra bukkantak Csongrádnál
Közel száz tonnányi hal pusztult el a Tisza egyik, Csongrád közelében levő holtágában - jelentette a delmagyar.hu hírportál.
A Környezet- és Természetvédők Csongrád Városi Egyesületének tagjai terület bejárással egybekötött természetfotózáson lettek figyelmesek a nagymértékű halpusztulásra az egyik nagyréti Tisza holtágon - közölte a delmagyar.hu, amely egy fotógalériát is közzétett a halpusztulásról.
"Ez egy kisebb ökológiai katasztrófa" - mondta Deák József, az egyesület elnöke. Szerinte a forró és csapadékmentes nyári időszak következtében az állóvizek, de még a folyók vízszintje is nagymértékben lecsökkent, a hőmérsékletük viszont megemelkedett. Ennek következtében fokozottabb lett az algásodás, és a vizek oxigéntartalma is lecsökkent. Az elnök szerint ez vezethetett a nagyréti hatalmas mértékű halpusztuláshoz is.
"A halak szabályosan fuldokolva vergődtek, majd a sekély vizekben elpusztultak. Ezen a területen főleg a nagytestű és súlyú egyedek pusztultak el, a kisebbek még mindig bírják. A meder egykori széle cserepesre töredezett, mélybe nyúló hüvelykujjnyi repedésekkel" - tette hozzá Deák József.
"A kollégáktól tudjuk, hogy a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóságának területén, több helyen is jelentkezett hasonló probléma. A bokrosi holtágakon is nagyon lecsökkent a vízszint, sőt több helyen kiszáradt a meder, de ott eddig kisebb halpusztulást figyeltünk meg. A fő probléma az, hogy a vizek többségénél megoldhatatlan a víz utánpótlás kérdése, ezért is fajulhatott idáig a helyzet" - tette hozzá.
Az állóvizek nagy része, mint a Csongrád közeliek is, általában halgazdálkodási céllal, a természetvédelmi szabályok betartásával magánüzemeltetésben levő területek. A bérlők saját pénzen telepítették be azokat hallal - tette hozzá a beszámoló. A jelenlegi veszteségük óriási méreteket ölt, amit tetéz még az is, hogy a haltetemeket össze kell gyűjteniük, és el kell szállíttatniuk.
A nagyréti holtág üzemeltetője szerint legutóbb 15-20 évvel ezelőtt volt a jelenleginél is rosszabb a helyzet, amikor is teljesen kiszáradt a meder, akkor minden hal elpusztult. Senki nem sejthette, hogy szeptemberben lehet még ilyen mértékű halpusztulás. A sekély vízszint miatt nem lehetett lehalászni a területet. Varsákkal próbálták kifogni a halakat, ez azonban ennyi hal esetében nem vezethetett számottevő eredményre.