Az LMP visszaéléseket sejt az agrárkamaráknál
Átláthatatlannak tartja az LMP az agrárkamarák átszervezését, ezért kezdeményezi a kamarai biztos meghallgatását a parlament mezőgazdasági bizottságában.
Az LMP úgy látja, az agrárkamarák átalakítása leginkább a független érdekképviseletek kormányzati megszállását szolgálja - közölte Szabó Rebeka, a párt országgyűlési képviselője, a mezőgazdasági bizottság tagja az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében. Mint írta, az átláthatóság megszűnt, az elnökség tagjainak kinevezéséhez utólag szabnak feltételeket, a kamarák megyei elnökei helyett pedig többnyire a kormánypártokkal szövetséges magoszos vezetőket neveztek ki.
Poprády Géza kinevezett kamarai biztosnak eredetileg az ideiglenes elnökség felállásáig kellett volna elkészítenie a Magyar Agrárkamara és a területi agrárkamarák vagyonleltárral alátámasztott zárómérlegét - emlékeztetett Szabó Rebeka, hozzátéve, hogy miután ez feltehetően nem történt meg, egy "gyors törvénymódosítással" október 31-ig csupán a tevékenységéről szóló beszámolóra kéri fel őt a kormány.
Az LMP mindezek miatt szerdán arra kérte a mezőgazdasági bizottság elnökét, a fideszes Font Sándort, hogy vegye napirendre a kamarai biztos és az ideiglenes elnökség vezetőjének meghallgatását.
A parlament a nyári ülésszak utolsó napján, július 12-én fogadta el a Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamaráról szóló törvényt. Akkor a Vidékfejlesztési Minisztérium azt közölte, a jogszabály legfontosabb célja, hogy olyan egységes agrárkamarai szervezet jöjjön létre, amelyben kötelező módon tagok a mezőgazdasági termelők, a termékeket feldolgozók és a kereskedők is. A törvényt az őszi ülésszak második napján már módosította is a Ház kormánypárti képviselők javaslatára.
A Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamara megszervezéséért felelős átmeneti elnökség augusztus közepén kezdte meg munkáját, legfontosabb feladata pedig, hogy előkészítse és lebonyolítsa az új kamarai választásokat. A testület akkori közleménye szerint Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter törvényben biztosított jogkörével élve augusztus 6-i hatállyal nevezte ki az átmeneti elnökség 20 tagját és Győrffy Balázs (Fidesz) Veszprém megyei országgyűlési képviselő, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) alelnöke személyében az átmeneti elnököt.