2012. szeptember. 02. 19:04 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 02. 18:26 Itthon

Azeri kiadatás: összefoglaló a mai nap eseményeiről

Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára diplomáciai jegyzéket nyújtott át vasárnap Vilayat Guliyevnek, Azerbajdzsán budapesti nagykövetének, tájékoztatva őt arról, hogy Magyarország elítéli Azerbajdzsán lépését. A magyarországi egyházak fenntartásokkal, a külföldiek elítélően fogadták azt, hogy Magyarország kiadta Azerbajdzsánnak az örmény tiszttársát lemészároló és ezért jogerősen életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt Ramil Safarov azeri katonatisztet.

Diplomáciai jegyzéket nyújtott át Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára Vilayat Guliyevnek, Azerbajdzsán budapesti nagykövetének, tájékoztatva őt arról, hogy Magyarország elítéli Azerbajdzsán lépését. A dokumentum szerint a magyar kormány megdöbbenéssel értesült az azeri fél azon döntéséről, amellyel amnesztiában részesítette a gyilkosságért jogerősen életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt Ramil Sahib Safarovot.

"Magyarország elfogadhatatlannak tartja és elítéli Azerbajdzsán lépését, amely ellentétes a vonatkozó nemzetközi jogszabályokkal, és szöges ellentétben áll az azeri fél ez ügyben tett ígéretével, amelyet a 2012. augusztus 15-i keltezésű, Magyarország Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumának továbbított levelében Azerbajdzsán Köztársaság igazságügyi miniszterhelyettese is megerősített" - olvasható a jegyzékben. A magyar külügyi tárca emlékeztet: az azeri fél levelében kötelezettséget vállalt arra, hogy Safarov az átadása után letölti jogerős büntetését, és feltételes szabadlábra helyezése is legkorábban az ítélet meghozatala után 25 év múlva történhet meg.

II. Karekin örmény katolikoszhoz intézett levelében szolidaritásáról biztosította az örmény keresztényeket Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke. Közös levélben fejezték ki együttérzésüket az örmény egyház fejének a magyar református és evangélikus egyház vezetői is.

Erdő Péter levelében azt írta: értesülve az elmúlt napok eseményeiről, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia teljes szolidaritásáról biztosítja az örmény keresztényeket és a sokat szenvedett örmény népet. Bölcskei Gusztáv püspök, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke és Gáncs Péter, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke együttérzéséről biztosította II. Karekin katolikoszt, az örmény ortodox egyház fejét amiatt, hogy az azeri elnök kegyelemben részesítette és szabadon bocsátotta a Magyarországon törvényesen börtönbüntetésre ítélt azeri gyilkost. "Az egyházi vezetők nem kételkednek a magyar hatóságok intézkedésének törvényességében, de annak következményeit elítélik" - olvasható a kommünikében.

Bírálta Magyarországot Olav Fykse Tveit, az Egyházak Világtanácsa főtitkára azért, mert kiadta Ramil Safarovot Azerbajdzsánnak. Az Áder János köztársasági elnöknek, Orbán Viktor kormányfőnek és az Egyházak Világtanácsa magyar tagegyházainak, valamint Szerzs Szargszján örmény elnöknek és II. Karekin örmény katolikosznak írt, azonos tartalmú levélben a főtitkár jelezte: mély aggodalommal értesültek arról, hogy a magyar igazságügyi minisztérium 2012. augusztus 31-én átadta Ramil Safarovot. A kiadatás örményországi negatív visszhangját felidéző üzenet szerint "Safarov átadása olyan lépésnek tűnik, amelyet a magyar kormány nem gondolt át kellőképpen".

Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára az MTI-nek úgy nyilatkozott, hogy Magyarország a kiadatást nemzetközi jogi kérdésnek tekinti. Arra a felvetésre, hogy több médium is arról cikkezett, párhuzam lehet a kiadatási ügy és Azerbajdzsán esetleges magyar államkötvény-vásárlása között, Szijjártó Péter azt válaszolta: "sokaknak élénk a fantáziája, de a helyzet az, hogy egy száraz nemzetközi jogi eset és két ország gazdasági együttműködése semmilyen módon nincs hatással egymásra".

Örményországgal kapcsolatban azt mondta: "mi tiszteljük és nagyra becsüljük Örményországot és az örmény népet, és természetesen biztosítjuk az örmény hatóságokat is arról, hogy Magyarország ezt az egész ügyet a nemzetközi jog keretein belül kezelte és kezeli egy Európa tanácsi egyezmény alapján".

Az MSZP magyarázatot vár a kormánytól az utóbbi 24-48 órában történtekre a baltás gyilkosként elhíresült azeri férfi kiadatásának ügyében, amivel kapcsolatban a magyar diplomácia olyan szinten ellehetetlenült, hogy Martonyi János külügyminiszternek távoznia kell a kormányból - mondta Molnár Zsolt (MSZP) országgyűlési képviselő vasárnapi sajtótájékoztatóján Siófokon. Molnár Zsolt, mint a nemzetbiztonsági bizottság elnöke elmondta: indítványozta, hogy a bizottság soron következő ülésén hallgassák meg a külügyminisztert, a miniszterelnök-helyettest, valamint az Információs Hivatal főigazgatóját az ügyben.

Szokatlannak nevezte Carl Bildt svéd külügyminiszter az azeri elnöknek azt a döntését, hogy megkegyelmez a Magyarországon elítélt baltás gyilkosnak. "Azerbajdzsán szokatlan döntést hozott azzal, hogy megkegyelmezett egy gyilkosnak, aki megölt egy örményt Magyarországon. A joguralom elvének kell érvényesülnie" - írta Twitter-üzenetben a svéd külügyminiszter az Armenpress örmény hírügynökség szerint.

Éles hangú nyilatkozatban ítélte el az örmény államfő azt, hogy Azerbajdzsánban szabadon engedték az örmény tiszttársát Budapesten meggyilkoló azeri katonatisztet. "Nem akarunk háborúzni, de ha rákényszerítenek bennünket, küzdeni fogunk és győzünk. Nem félünk a gyilkosoktól, még akkor sem, ha államfői pártfogoltak" - szögezte le Szerzs Szargszján üzenetében, amelyet abból az alkalomból adtak ki vasárnap, hogy a vitatott hovatartozású terület, Karabah pontosan 21 évvel ezelőtt hirdette ki egyoldalúan függetlenségét.

Hirdetés