Több mint ezer fő részvételével lezajlott a Magyar Gárda ötödik születésnapja a Hősök Terén. A szélsőjobboldali szervezetek által rendezett "nemzeti seregszemlén" Vona Gábor kiállt a különböző gárda-klónok mellett, a Magyar Nemzeti Gárda főkapitánya viszont a Jobbikot kritizálta.
Több mint ezer fő részvételével lezajlott a szélsőjobboldal menetelése az Andrássy úton a Magyar Gárda alapításának ötödik évfordulóján. A rendezvényen Ináncsi József, a Magyar Nemzeti Gárda főkapitánya bírálta a Jobbik kétértelmű magatartását a félkatonai szervezetekkel szemben, Vona Gábor viszont ígéretet tett arra, hogy a Jobbik soha nem hagyja cserben a különböző Gárda-klónokat.
Az Andrássy út végén néhány tucat ellentüntető várta a menetet, amelyet egytucatnyi motoros vezetett fel - a hvg.hu-val Mészáros Imre, a Gój Motorosok vezetője közölte, hogy a motorosok nem hozzájuk tartoztak, közülük senki nem tartózkodik a téren. A rendőrség lezárta a környéket. A Hősök terei metrómegállónál dulakodás alakult ki a szélsőjobboldaliak és az ellentüntetők között. A kisebb dulakodásnak a rendőrök vetettek véget.
A szélsőjobboldali tüntetők a „Mi vagyunk itthon”, az ellentüntetők „Nácik haza” jelszót skandálják. A rendőrök az ellentüntetőket igazoltatják a hvg.hu helyszíni tudósítója szerint.
Mint arról korábban beszámoltunk, a rendőrség szombaton délelőtt hermetikusan lezárta a Fejér megyei Csókakőt. Szélsőjobboldali portálok szerint az Új Magyar Gárda 130 tagjának tervezett avatása miatt nyilváníthatta műveleti körzetté a Fejér megyei Csókakőt a rendőrség.
Szélsőjobboldali portálok szerint a gárdaavatást végül Dunaföldváron tartották meg Vona Gábor Jobbik-elnök részvételével, a rendőrség pedig "lukra futott" a csókakői akcióval.
A Kettős Mérce blog tudósítása szerint három ellentüntetőt előállítottak, akik a Pussy Riot oroszországi bebörtönzése ellen tiltakoztak.
Miért ünnepelhetnek betiltott szervezetet?
A bíróság nem mérlegelheti a közigazgatási határozatokban nem szereplő indokokat, és azokat nem egészítheti ki - közölte a Fővárosi Törvényszék szombaton az MTI-vel a Magyar Gárda megalakulásának évfordulója alkalmából szervezett rendezvényt megtiltó közigazgatási határozattal kapcsolatban.
A tájékoztatás szerint a vonatkozó jogszabályi előírások értelmében bármely közigazgatási határozat felülvizsgálata során a bíróság kizárólag az adott közigazgatási döntés jogszerűségét bírálja el.
A "Fővárosi Törvényszék döntése során nem mérlegelhette a BRFK határozatában nem szereplő, a rendezvény céljával, eszmeiségével összefüggésben utólag felvetett szempontokat, minthogy azt sem vizsgálhatta, hogy a más néven, más szervezet által bejelentett rendezvény szervezői, vagy annak résztvevői mennyiben vettek vagy vesznek részt a bíróság által betiltott Magyar Gárda mozgalom tevékenységében" - tudatta a szervezet.
Azt is jelezték, hogy a bírósági döntések kereteit a hatályos jogszabályi rendelkezések jelölik ki. A bíróságok számára nem választás kérdése, hogy betartják-e azokat, a döntéseket sem a közhangulat, sem pedig, egyéb, az eljárás keretein kívül eső körülmény nem befolyásolhatja - írta közleményében a Fővárosi Törvényszék.
A Budapesti Rendőr-főkapitányságra (BRFK) még márciusban bejelentett felvonulás megtartását a rendőrség korábban megtiltotta. Az eseményen a bíróság által betiltott Magyar Gárda öt évvel ezelőtti, 2007. augusztus 25-ei megalakulásáról kívántak megemlékezni. A bejelentő jogorvoslati kérelmének azonban a Fővárosi Törvényszék helyt adott, így a rendőrségnek tudomásul kellett vennie a rendezvényt. A Kormányszóvivői Iroda ezzel kapcsolatban azt közölte: a kabinet tiszteletben tartja a bíróság döntését.
A jogerősen betiltott Magyar Gárda megalakulásának ötödik évfordulójáról megemlékező rendezvény jelenleg tart a Hősök terén.