2012. augusztus. 21. 16:16 MTI Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 21. 16:15 Itthon

Az OMSZ is másodfokú figyelmeztetést adott ki a hőség miatt

A tartós hőség miatt szerdára már az egész ország területére másodfokú figyelmeztetést adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat; a hőmérséklet csúcsértéke a 38 Celsius-fokot is elérheti.

A szolgálat figyelmeztető előrejelzésében azt írta: szerdán már jobbára 25-27 fok között alakul a hőmérséklet napi átlaga. Mindemellett kis eséllyel, néhol az északi, északnyugati tájakon előfordulhat zivatar.

A meteorológiai szolgálat előrejelzése szerint szerdán napos idő várható. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 14-19, míg a legmagasabb nappali hőmérséklet 33-38 fok között várható. Délutántól a Tiszántúl kivételével várhatóan egyre többfelé északira, északnyugatira fordul, megélénkül a szél, északon akár erőssé is fokozódhat. Zivatarok környezetében pedig átmenetileg viharos széllökések is lehetnek. Mindeközben az UV-B sugárzás is várhatóan erős lesz, így a napon akár 20 perc alatt is le lehet égni.

A tartóssá váló hőség miatt az országos tiszti főorvos kedd déltől péntek éjfélig másodfokú hőségriasztást rendelt el. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) arra kér mindenkit, hogy a nagy melegben fogyasszon több folyadékot, 11 és 15 óra között ne tartózkodjon a tűző napon, védje bőrét a leégés ellen megfelelő öltözködéssel és napvédő készítményekkel, vegye igénybe a hűtött helyiségeket - olvasható a közleményben.

Az ÁNTSZ keddi közleményében az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése alapján azt írta: a csúcshőmérséklet szombatig minden nap 30 fok körül, vagy a felett alakul, többfelé a 35 fokot is meghaladhatja, sok helyen éjszaka sem csökken 20 fok alá a levegő hőmérséklete.

Szerdától szombatig jellemzően 24-28 fokos napi átlaghőmérséklet várható, ezen belül a legmelegebb a déli és középső megyékben, illetve a nagyvárosok központjaiban valószínű, utóbbi helyeken 29 fok körüli középérték sem kizárt. Az alacsonyabb értékekre a völgyekben és a nyugati határvidéken lehet számítani.

Még szombaton is 38 fok lehet, a kánikula érzékelhetően csak vasárnap vagy jövő hétfő körül mérséklődik. Vasárnapra 29-35, hétfőre viszont már csak 22-27 fokos maximumértékek várhatók. Az Országos Meteorológia Szolgálat és az ÁNTSZ hőség miatti figyelmeztetésének különböző kritériumai vannak.

Az ÁNTSZ - a meteorológiai szolgálathoz hasonlóan - három figyelmeztetési fokozatot rendelhet el. Az első fok a figyelmeztető jelzés, amely azt mutatja, hogy egy napig a napi középhőmérséklet eléri vagy meghaladja a 25 fokot. A második fokozat a most elrendelt riasztás, amelynek értelmében a középhőmérséklet várhatóan legalább három egymást követő napon eléri vagy meghaladja a 25 fokot. A riasztás egyúttal azt is jelzi, hogy a magas napi átlaghőmérséklet olyan környezet-egészségügyi kockázatot jelent, amely indokolja az egészségügyi ellátórendszer, az önkormányzatok figyelmeztetését és a lakosság rendszeres tájékoztatását. Az országos tiszti főorvos harmadfokú jelzése a hőségriadó. Ennek feltétele, hogy a meteorológiai előrejelzések szerint a napi középhőmérséklet legalább három egymást követő napon elérje a 27 fokot. Ez a kánikulahelyzet az erről szóló kormányrendelet szerint "rendkívüli időjárási helyzetnek", számít, amely rendkívüli intézkedések elrendelését is indokolja.

A meteorológiai szolgálat hőség miatt riasztást nem ad ki, csak figyelmeztetést, ez a várható napi középhőmérséklet eredményén alapul. Citromsárga, vagyis elsőfokú, ha egy megyében a napi középhőmérséklet meghaladja a 25 fokot. Narancssárga, másodfokú, ha ez az érték tartósan 25 fok felett alakul, esetleg a 27 fokot is meghaladja. A piros, a harmadfokú figyelmeztetés kritériuma, hogy a napi középhőmérséklet tartósan 27 Celsius-fok felett legyen.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.