2012. augusztus. 02. 08:56 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 02. 08:52 Itthon

A rendőrség jól kezelte a melegfelvonulást Szabó Máté szerint

Az alapvető jogok biztosa szerint nem állapítható meg visszásság a 2012. június 7-ei budapesti menet rendőrségi kezelésével és a rendezvény biztosításával kapcsolatban. A helyszíni tapasztalatok nyomán azonban Szabó Máté ombudsman két javaslatot is megküldött az országos rendőrfőkapitánynak.

Az alapvető jogok biztosa a bekért iratanyagból és a kérdéseire érkezett válaszokból megállapította, hogy a rendőrség jogszerűen járt el, a rendezvény során eleget tett a gyülekezési joggal összefüggő intézményvédelmi kötelezettségének, végig biztosította a szabadságjog zavarásmentes gyakorlását - olvasható Szabó Máté hivatalának közleményében.

Az ombudsman szerint ez a vizsgálat is visszaigazolta azt a korábbi megállapítását, hogy az elmúlt években jelentősen fejlődött a rendőrség gyülekezési joggal kapcsolatos gyakorlata. A korábbi közömbös hozzáálláshoz képest a rendőrség a rendezvények szervezőit a jogszabályi kereteken belül törekedett segíteni a lebonyolításban. Az ombudsman a rendőrség fellépését értékelve emellett kiemelte a tájékoztatás, a kommunikáció szerepét a vitás helyzetek konszenzusos megoldásában.

Szabó Máté ismételten rámutatott arra, hogy a gyülekezés része, tehát a gyülekezési jog védelme alá tartozik a közelgő, vagy már megkezdődött rendezvényre való eljutás, valamint az onnan való távozás is. A rendőrség mindkét szakaszban megfelelően járt el, nem merült fel ezzel ellentétes információ.

A felvonulás utáni, Kossuth téri eseményekkel kapcsolatban az ombudsman kiemelte, hogy itt nem úgynevezett flash mobról (villámcsődületről), hanem egyértelműen a gyülekezési törvény hatálya alá tartozó rendezvénytől volt szó. A rendőrség a szabálysértési törvénynek megfelelően járt el, amikor felszólította a résztvevőket, hogy tartózkodjanak az arcuk eltakarásától. A rendőrség helyesen mérlegelte, hogy több személy szabálysértése még nem alapozza meg az egyébként békés rendezvény feloszlatását, továbbá, hogy megfelelően hatékony eszköz a felszólítás a szabálysértések abbahagyására.

Szabó Máté ombudsman úgy tapasztalta, hogy a rendezvények békéjének hatékony biztosításában nélkülözhetetlen Budapesti Rendőr-főkapitányság Rendbiztosi Alcsoportjának mindössze négy rendbiztosa túlterhelt. Ha egy időben kettőnél rendezvény van Budapesten, könnyen kapacitáshiány alakulhat ki, ezért kérte az országos rendőrfőkapitányt, hogy orvosolja ezt a helyzetet.

Az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs igazgatója a felvonulást megelőzően nyomatékosan felhívta a szervezők figyelmét, szigorúan tartsák be a törvényi előírásokat, ne kövessenek el semmilyen jogsértést, ne tanúsítsanak provokatív magatartást.

Az ombudsman a 2009-ben kialakított álláspontját fenntartva arra hívta fel a rendőri szervek figyelmét, hogy az ilyen kommunikáció befolyásolhatja a rendezvényen való részvételt – a véleménynyilvánítási és a gyülekezési jog sérelmét idézi elő a közvetlen felhívás a demonstráció során hivatalosan elvárt magatartásra.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.