2012. július. 20. 11:27 MTI Utolsó frissítés: 2012. július. 20. 13:00 Itthon

Rosenthal: a magyar kormánynak el kellene ítélnie az antiszemitizmust

Az amerikai külügyminisztérium különleges megbízottja szerint a magyar kormánynak azonnal és határozattan el kell ítélnie az antiszemitizmus minden megnyilvánulását.

Hannah Rosenthal, akinek feladata az antiszemita jelenségek figyelemmel kísérése és Eleni Tsakopoulos Kounalakis budapesti amerikai nagykövet pénteken Aktív állampolgárságért oklevéllel tüntette ki Az Élet Menete Alapítványt.

Az elismerés átadása utáni sajtótájékoztatóján Hannah Rosenthal felhívta a figyelmet arra, hogy nem helyes olyan emberek tevékenységének bemutatását beemelni a nemzeti alaptantervbe, akiknek nem makulátlan a múltjuk, "akik tömeggyilkosságokban működtek közre". Rendkívül fontos, hogyan oktatják a felnövekvő generációkat, hiszen amikor a múlt alakjaival foglalkoznak, az általuk képviselt eszmékről is tanulnak a diákok - mutatott rá.

Kiemelte, minden olyan országnak, amelynek múltjában tömeggyilkosság történt, ki kell vizsgálnia ezeket az eseményeket. Ebben Hannah Rosenthal felajánlotta segítségét a magyar kormánynak és a civil szervezeteknek.

A Csatáry-üggyel kapcsolatban azt mondta, már nem sokáig van lehetőség a holokauszt elkövetőinek felelősségre vonására, és amikor ilyen történik, arra mindig felfigyel a világ. A különleges megbízott ezért arra biztatta a magyar hatóságokat, hogy tegyenek meg mindent az ügy felderítéséért, és találják meg, akik eddig segítettek Csatáry Lászlónak a felelősségre vonás elkerülésében.

A különleges megbízott Az Élet Menete Alapítványról elmondta, a szervezet sokat tesz a tolerancia terjesztéséért és harcol a gyűlölet ellen. Az egyik legjelentősebb rasszizmus és antiszemitizmus ellen küzdő civil szervezet Magyarországon, amely a fiatalokra összpontosít, hogy a következő generáció is tisztában legyen a múlttal, és egymás tiszteletét tanítja a zsidó és nem zsidó fiataloknak - fogalmazott Rosenthal. Kiemelte az alapítvány fiataloknak szervezett útjait Auschwitzba, és az évenként megrendezett fáklyás felvonulást.

Eleni Tsakopoulos Kounalakis arról beszélt, az Auschwitzban meghalt áldozatok harmada magyar volt. Mindenképpen helyes Az Élet Menete Alapítvány munkájának elismerése, hiszen célja az emlékezés az áldozatokra, az antiszemitizmus elleni harc, a tolerancia terjesztése és az ismeretek átadása a holokausztról - fejtette ki.

Gordon Gábor, az alapítvány kuratóriumi elnöke az oklevél átvételekor hangsúlyozta, fontos emlékezni azokra, akiket a náci ideológia másnak tartott, ezért nem lehettek tovább közösségük aktív állampolgárai. Hangoztatta azt is, hogy a jövő nemzedékeinek tanulniuk kell a múlt hibáiból, ezért lényeges, hogy megismerjék a holokauszt eseményeit. 

Hannah Rosenthallal Gál András Levente kormánybiztos is egyeztetett. A kormányzati portál pénteki tájékoztatása szerint a jó állam fejlesztési koncepció végrehajtásának összehangolásáért felelős kormánybiztos a csütörtöki budapesti találkozón ismertette, hogy elkezdődtek az egyeztetések egy monitoring-rendszer kiépítésének lehetőségéről. Ez a rendszer nemzetközi összehasonlításban is hiteles és tényszerű képet adna arról, hogy Magyarországon vannak-e, és ha igen milyen jellegű antiszemita vagy kisebbségellenes jelenségek, továbbá milyen az ezzel kapcsolatos társadalmi megítélés és az intézményi reakciók.

Gál András Levente arról is tájékoztatta a különmegbízottat, hogy folyamatban van egy olyan történészbizottság felállítása, amelynek a Kárpát-medence XX. századi történelmének értékelése lesz a feladata, különös tekintettel a vallási és nemzetiségi intoleranciával összefüggő jelenségekre és személyekre. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium jelezte azt is, hogy a felek "élénk eszmecserét folytattak" az új nemzeti alaptantervről.

Hirdetés
hvg360 Mátraházi Zsuzsa 2025. január. 10. 19:30

Sabján Adrienn kajatortacukrász: „Olyasmit nem vállalok el, amit jobb, ha nem látnak a hűtőbe bekukucskáló gyermekeim”

Jól fizető szakmából piaci szempontból a legrosszabbkor váltott, mégis sikerre vitte vállalkozását. Furcsán indult, de a hermelintorta sem fogott ki rajta. Megküzdött „véres” feladattal is, de nemet mondott a szülést ábrázoló tortára. Elárulja, hogy már nem igazán szereti az édességet, de persze mindent megkóstol, amit készít, és a versenytársak termékeit is elemeznie kell. HVG-portré.