Nem lepődtem meg a hatóságok érkezésén, készültem arra, hogy ki fognak hallgatni - nyilatkozta a Magyar Hírlap csütörtöki számában Csatáry László.
"Hónapok óta dolgoztam, így előre leírt jegyzeteket vihettem magammal, amelyeket csatoltak is a vallomásomhoz" - fogalmazott a 97 éves férfi, akit a Budapesti Nyomozó Ügyészség emberek törvénytelen kínzásával megvalósított háborús bűntettel gyanúsít.
A lap úgy tudja, Csatáry állítása szerint Kassán rendőrfogalmazóként dolgozott, s azért került kapcsolatba a németekkel, mert egyedül ő bírta a nyelvüket. Mikor 1997-ben a Horn-kormány idején hazatért, előzetes véleményt kért a magyar és a szlovák hatóságoktól, hogy vádolják-e valamivel, illetve folyik-e eljárás ellene. A negatív válaszok után tért haza. E dokumentumok ma is a birtokában vannak - írta a lap.
Csatárynak a háborús bűnösök felkutatásával foglalkozó Simon Wiesenthal Központ adatai szerint kulcsszerepe volt abban, hogy körülbelül háromszáz zsidót Kassáról az ukrajnai Kamenyec-Podolszkba deportáltak, ahol 1941 nyarán szinte valamennyiüket meggyilkolták. A központ szerint Csatáry 1944 tavaszán Kassán rendőrparancsnokként részt vett több mint 15 ezer zsidó Auschwitzba deportálásának szervezésében.
Csatáry László életútjáról, bujkálásáról és állítólagos háborús bűneinek bizonyíthatóságáról itt olvashat részletesen.