Másolt stratégiát fogadott el Újbuda
Egy 2008-as dokumentumból plagizálták az újbudai önkormányzat számára készített informatikai stratégiát – derítette ki az Újbuda másként blog. A stratégia elkészítését a fideszes önkormányzat informatikai cége egy külsős vállalkozással készíttette el hárommillió forintért. Az ügyben az önkormányzat belső vizsgálatot indított.
Több oldalnyi egyezést talált az Újbuda másként blog a XI. önkormányzat számára, 2012-ben készült informatikai stratégia és a Székesfehérváron íródott, hasonló jellegű, 2008-as dokumentum között. A blogon közölt dokumentumok szövegének közel fele teljesen megegyezik, más részleteket pedig különböző honlapokról, például a www.tekire.hu weboldalról másoltak át. Emellett bizonyos Fehérvárra vonatkozó adatokat egy az egyben átmásoltak, ami arra utalhat, hogy a dokumentumot nem ellenőrizték megfelelően.
Lefejezett cég
Júniusban az újbudai önkormányzata a kerület informatikai cégét, a Kör 2004 Nonprofit Kft-t bízta meg, hogy készítsen tervet a hivatal információs rendszerének felújítására. A feladatot a cég egy külsős cégre bízta, Hofmann Tamás polgármester szerint azért, mert a kerületi cégben „nem feltétlenül van meg az a tudás, ami egy ilyen komoly célokat megjelölő stratégia elkészítéséhez szükséges”.
Milassin Levente Újbuda kommunikációs vezetője elmondta: az új informatikai stratégia kidolgozását még 2010-ben írta elő az Állami Számvevőszék, miután a Kör 2004 Kft-nél folytatott vizsgálat során számos szabálytalanságot találtak. A kormányváltáskor a cég átesett egy komoly átszervezésen, számos régóta ott dolgozó szakembert elbocsátottak, vezetőit leváltották, igazgatónak pedig Janurik Lajost nevezték ki, aki a választásokkor részt vett Hofmann Tamás kampányában. Ezután írtak ki pályázatot az új stratégia megalkotására. A Kör 2004 három ajánlattevő közül választotta ki a később elfogadott tervet, a döntés során „szerepet játszott a meggyőző referencia, valamint az ajánlatban szereplő, legalacsonyabb ár is”. A hárommillió forintért megvásárolt terv szakmai megfelelőségéért az önkormányzti cég vállalt felelősséget.
Ctrl C, Ctrl V
A benyújtott terv azonban amellett, hogy plágiumgyanús, szakmailag sem állja meg a helyét. A tanulmányban szereplő adatok, például az újbudai számítógépes munkaállomások számáról szóló adatok valójában a székesfehérvári számokat tartalmazzák, mivel „mechanikusan átmásolták ide is a fehérvári adatokat”. A szövegben olyan elképzelésekre tesznek javaslatot, amely Újbudán már megvalósult, mint például a központi nyomtatás, és a benne szereplő táblázatok, grafikonok is hibásak, befejezetlenek – írja az Újbuda másként blog.
Milassin Levente azt mondta: mivel az informatikai stratégiával kapcsolatos feladatokat a Kör 2004 végezte, a polgármesteri hivatalban csak a sajtóból értesültek a plágiumügyről. Az önkormányzat az ügyben belső vizsgálatot indított „annak feltárása érdekében, hogy a számára készített informatikai stratégia megfelel-e a jogszerűség és szakmaiság feltételeinek”. A sajtószóvivő tájékoztatása szerint „a vizsgálat célja annak megállapítása is, milyen hozzáadott értéket képvisel a munka, szó van-e egy már elkészült, illetve a megbízott cég által korábban készített stratégia elemeinek felhasználásáról, illetve volt-e joga erre a megbízott társaságnak.” Emellett vizsgálják azt is, amennyiben bebizonyosodik a plágiumvád, volt-e joga a készítőknek a székesfehérvári terv felhasználására.
Megkerestük a székesfehérvári polgármesteri hivatalt is, az ő válaszaikat még várjuk.