2012. július. 09. 17:30 MTI Utolsó frissítés: 2012. július. 09. 17:11 Itthon

Mától lehet pályázni a tanyaprogramra

A Tanyafejlesztési Program új pályázati időszaka hétfőn megnyílt, augusztus végéig 240 alföldi településről lehet beadni a pályázatokat. Az idén 1,5 milliárd forint jut a tanyás térségek fejlesztésére.

A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) hétfői tájékoztatása szerint a pályázatot hasonló rendszerben hirdették meg, mint tavaly. Önkormányzatok, önkormányzati társulások és tanyagazdaságok is jelentkezhetnek, az önkormányzatok 90, a tanyagazdaságok 75 százalékos támogatást kaphatnak. Jövőre várhatóan 2 milliárd forintos kerettel folytatódik a program. 

A közlemény idézi V. Németh Zsoltot, a VM vidékfejlesztésért felelős államtitkárát, aki a tavalyi pályázati forduló tapasztalatairól szólva kiemelte: az egyik legnépszerűbb cél a tanyasi utak karbantartása volt. A tárca törekvéseivel összhangban az önkormányzatok nem aszfaltozásra költötték a pénzt, hanem munkagépeket vásároltak, hogy megfelelően tudják fenntartani az utakat. Erre az idén 300 millió forintot különített el a VM. Ugyancsak sokan pályáztak támogatásra a tanyasi termékek piacra juttatásához, erre idén 450 millió forint jut. 

A VM és a Nemzeti Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézet (NAKVI) három állomásból álló tájékoztató rendezvénysorozatot szervez a leendő pályázóknak a Magyar Tanyákért Programiroda közreműködésével. Július 10-én Kecskeméten, 13-án Mezőtúron, 17-én Kállósemjénben ismerhetik meg a legfontosabb tudnivalókat az érdeklődők.

Hirdetés
hvg360 Matalin Dóra 2025. február. 18. 06:30

A tudósok nem hittek Karikó Katalinéknak – Pardi Norbert az mRNS-vakcinák rák elleni bevethetőségéről

A gyógyszercégeknek masszív bevételük lett az mRNS-vakcinákból, ezek jelentős részét visszaforgatják a kutatásokba, így már nem évi 5-6, hanem 40-50-100 klinikai vizsgálat folyik mRNS-alapú készítményekkel – mondja Pardi Norbert, a Pennsylvaniai Egyetem mikrobiológiai tanszékének professzora, aki még 2011-ben csatlakozott a Karikó Katalin és Drew Weissman laboratóriumában zajló kutatásokhoz. Jelenleg már a saját laboratóriumát vezeti Philadelphiában, ahol vakcinák fejlesztésével foglalkoznak részben olyan fertőző betegségek ellen, mint az influenza, de vannak eredményeik az mRNS-alapú rákvakcinák területén is.