Az MSZP európai parlamenti delegációjának vezetője szerint "a Fidesz már sokadik alkalommal bírálja saját politikáját, az Orbán-kormány antidemokratikus lépéseit, a médiaszabadság korlátozását a romániai események kapcsán". Tabajdi Csaba a magyar parlament külügyi bizottságát elnöklő Balla Mihály közleményére reagált.
A fideszes honatya ebben leszögezte: pártja "mély megdöbbenéssel fogadta", hogy MSZP-s képviselők a múlt héten leszavazták azt a javaslatot, hogy az Európai Parlament (EP) vegye napirendre a balliberális román kormánynak "a törvényesség határain messze túllépő, a demokráciát és jogállamiságot súlyosan veszélyeztető, a magyar kisebbség számára rendkívül hátrányos" intézkedéseinek ügyét. Úgy vélte, ugyanazok az MSZP-s képviselők szavazták le a romániai helyzet napirendre vételét az EP-ben, akik "a Magyarország elleni nemzetközi rágalomkampány társszervezői és szószólói voltak, és korábban az EP-ben maguk kezdeményezték a Magyarországot mondvacsinált indokokkal és teljesen alaptalanul elítélő baloldali határozatot". A kormánypárti politikus szerint a szocialisták "ugyanakkor a valódi jogsértések felett szemet hunynak, ha azokat egy balliberális kormány követi el."
Brüsszelben hétfőn kiadott közleményében az MSZP-s Tabajdi Csaba azt írta: "örömteli, hogy más országban a Fidesz már észreveszi a demokráciaellenes lépéseket, de sajnálatos, hogy ez nem jár együtt saját hibáik beismerésével, az antidemokratikus lépések visszavonásával".
Tabajdi Csaba közleményében azt írta, hogy a strasbourgi néppárti kezdeményezést "nem az MSZP-s EP-képviselők, hanem a jobboldali többségű Európai Parlament utasította el".
Kifejtette, hogy az MSZP és a szocialista európai parlamenti képviselők számára Románia kapcsán az ott élő másfélmilliós magyar közösség érdekei a legfontosabbak. Úgy fogalmazott: "ha ezt a Fidesz is komolyan gondolná, akkor a magyar néppárti európai parlamenti képviselők eljöttek volna a nemzeti kisebbségügyi intergroup vezetésemmel megtartott június 14-i ülésére. Az ülésen az erdélyi magyarság kisebbségi jogainak tiszteletben tartására szólítottuk fel a Ponta-kormányt."
Pártcsoportok közti vitává alakult az Európai Parlamentben a romániai helyzet napirendre tűzésének kérdése a múlt héten. Több román képviselő aggodalmát fejezte ki az országukban tapasztalt fejlemények miatt az egyperces (napirend előtti) felszólalások során is. Az EP végül elutasította a néppártnak azt a javaslatát, hogy a romániai helyzetet vegyék napirendre.