A budapesti melegfelvonulás résztvevői annak ellenére készültek felhőtlen szórakozásra, hogy több szélsőjobbos oldal tiltakozásra hívta fel olvasóit. A szervező Szivárvány Misszió Alapítvány szóvivője, Karsay Dorottya úgy nyilatkozott korábban a hvg.hu-nak, hogy egy szélsőséges csoporttól sem kaptak fenyegetést, viszont több ellentüntetést is szerveztek délutánra. A felvonulókat több mint kétezer rendőr kísérte.
A forgalomkorlátozások miatt nagyon nehéz volt megközelíteni a Városligetet, ahol elkezdődött a 17. Budapest Pride Felvonulás és Piknik. Sok helyen már péntek este óta tilos volt a parkolás, a kisföldalatti sem járt, és további forgalomkorlátozásokra is kellett számítani Budapesten (erről részleteket itt olvashat).
A helyszínen lévő tudósítónk szerint a Városligeti tónál lévő piknik területét hermetikusan körbevették kordonokkal és rendőrökkel, utóbbiból több száz volt. Kapukon keresztül lehetett csak bejutni a területre, ahol szintén rendőrök, valamint szervezők álltak, és szivárvány színű zászlókat osztogattak.
A pikniken körülbelül ezren lehettek, tudósítónk szerint nagyon sokan jöttek külföldről is. A Szivárvány Misszió Alapítvány szóvivője, Karsay Dorottya (aki egyben szervező is) elmondta, hogy ezek a külföldiek úgynevezett "Pride-turisták", vagyis világszerte járnak melegfelvonulásokra. Karsay Dorottya szerint egyébként a magyar LMBTQ közösség tagjai is rendszeresen járnak külföldi Pride-okra.
Megtudtuk emellett, hogy több emberjogi szervezet is kint volt a Városligetben, olyanok is, akik nem állnak szoros kapcsolatban a homoszexuális közösségekkel, így például a TASZ, a Város Mindenkié, az Autisták Országos Szövetsége, az Amnesty International Magyarország, valamint a zsidó és a cigány kisebbségi emberjogi szervezet is jelenlétével támogatta a melegfelvonulást.
A menet előtt angolul és magyarul is szónokoltak. A beszédekben elhangzott többek között, hogy a másság mellett ki kell állni. Sophie in't Veld, az Európai Parlament LMBT (leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű) frakcióközi csoportjának egyik, holland alelnöke felszólalásában Budapestet Amszterdammal hasonlította össze. Azt mondta, amíg Amszterdamban 400-500 ezer ember vesz részt a melegfelvonuláson, ami a holland városban egy hatalmas ünnepnek számít, addig Budapesten a rendőrök kordonokkal zárják le az utcákat. A politikus úgy fogalmazott, reméli, hogy a magyar főváros vezetői - köztük a főpolgármester is - belátják majd, mennyire fontos, hogy toleráns kép alakuljon ki Budapestről.
Ulrike Lunacek, az Európai Parlament Zöldek/ Európai Szabad Szövetség képviselőcsoportjának osztrák tagja arról beszélt, hogy ő volt az első országgyűlési képviselő Ausztriában, aki nyíltan vállalta leszbikus voltát. Utalt arra, hogy nem a melegek, biszexuálisok és transzneműek az egyetlenek, akiket diszkriminálnak, ezért addig kell harcolniuk, amíg minden társadalmi réteg megkapja szabadságát.
Néhányan politikai jellegű transzparensekkel is készültek, ezek leginkább Orbán-ellenesek.
A menet délután 4 óra után pár perccel elindult a Városligetből, az elején kamionok mennek, azokat követik a felvonulók. A tömeg egyébként mintha duzzadna, már legalább 2-3 ezren vannak.
Kiabáló ellentüntetők
A felvonulás résztvevői között az MTI tudósítói Józsa Istvánt és Szanyi Tibort, az MSZP parlamenti képviselőit, valamint Kunhalmi Ágnest, a párt elnökségének tagját, továbbá Szabó Rebeka és Scheiring Gábor jelenlegi, illetve Kaufer Virág egykori LMP-s országgyűlési képviselőt is látták.
A felvonulók a Bajza utca felől közelítették meg az Andrássy utat. A menet mintegy 300 méter hosszú volt ekkor.
A Kodály köröndnél a menet elején megjelent az amerikai nagykövet, Eleni Tsakopoulos Kounalakis. Meg is álltak a kamionok, és a fotósok, videósok percekig fényképezték a táncot is lejtő nagykövetet. A hangosbemondóban is bemondták a diplomata érkezését, amit nagy üdvrivalgás fogadott - írja az origo.
Az oktogonnál ahol 1-200 ember állt a kordonon kívül, ahol kisebb csoport (tudósítónk szerint főként kopasz férfiak) kiabálta, hogy "mocskos buzik", illetve azt, hogy "megdöglötök mind".
Agresszívak az ellentüntetők
Az Operánál 4-5 fős szélsőséges csoport várta az ünneplőket, de a rendőrök hamar eltávolították őket.A hőségre való tekintettel vizet osztottak a kamionokról, de még így is akadt, akinek a rosszulléttől kicsit le kellett ülnie.
Az Erzsébet tér és a Bacsy-Zsilinszky útnál árpádsávos zászlóval fogadták a menetet. A szervezők azt kérték a felvonulóktól, ne álljanak le vitatkozni a kordonokon kívül állókkal. Majd megtörtént az első jelentősebb rendbontás: ellentüntetők próbáltak áttörni a kordonon a Deák térnél, de a rendőrség sikeresen visszaszorította őket. Ők továbbra is skandálták, hogy "mocskos buzik". Itt négy ellentüntetőt előállítottak.
A környéken lakók viszont sokkal barátságosabbak voltak, kiálltak a kapualjakba és erkélyekre, onnan integetnek mosolyogva a tömegnek.
Megállították a felvonulókat az Alkotmány utcában, nem engedtek át senkit, a Kossuth térnél rendőrsorfal állt. Mögöttük szélsőjobbos tüntetők kiabálták a stadionokból is ismert rigmust, hogy "egyszerűen senkik vagytok, hej, hej".
Véget ért a rendezvény. A rendőrök senkit nem engedtek a Kossth tér felé, a felvonulóknak vissza kellett fordulniuk az Oktogon felé, ahol majd 4-es 6-os villamossal vagy metróval tudtak tovább közlekedni.
Kossuth tér: rohamrendőrök vs. ellentüntetők
Az Index információi szerint már a Kossuth téren is történt előállítás, és dulakodtak is az ellendemonstrálók a rendőrökkel. A kopaszok továbbra is "mocskos buzik"-at kiabáltak, illetve hazaárulózták a rendőröket.
A rohamrendőrök könnygázt is bevetettek az ellentüntetőkkel szemben, egyre feszültebb lett a hangulat. A melegek részéről is volt provokáció, az illetőt igazoltatták majd elküldték a rendőrök. Az ellentüntetők között volt egyébként a Jobbik képviselője, Zagyva György Gyula is.
Nem sokkal később a kutyákat is ráengedték a békétlen tüntetőkre, akik válaszul üvegeket dobáltak. Tudósítónk szerint 5-600-an lehettek, és folyamatosan szidták a rendőröket. Az Alkotmány utcánál lévő kordonokat le akarták bontani, mire a rendőrök leteperték az ott lévő tüntetőket.
Többször felszólították a rendőrök a tüntetőket, hogy hagyják el a teret, mivel a rendezvény véget ért. A rendőrök időnként megrohamozták őket, majd visszavonultak, mintha kergetőztek volna.
Egy férfi szerint a rendőrség szándékosan provokálta őket azzal, hogy elzárta a területet. Egy másik ellentüntető szerint a "legsötétebb diktatúrában" élnek, kifogásolták azt is, hogy kutyákkal mentek nekik. Úgy tudjuk, több nőket is előállítottak.
Később már csak kisebb csoportok ácsorogtak a Kossuth téren, akik között néha elment egy-egy rendőrautó. Ha valamelyik bekapcsolta a szirénáját, a tömeg ideges lett, kiabált és fenyegetően mutogatott felé.