2012. július. 03. 15:05 MTI Utolsó frissítés: 2012. július. 03. 15:03 Itthon

Nem rontja a hőség a Velencei-tó vizének minőségét

Nem kell tartani a Velencei-tó vízminőségének romlásától a nagy meleg miatt, annak ellenére sem, hogy már most néhány centiméterrel a szabályozási minimum alatt van a vízszint - mondta a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság igazgatója. Csonki István szerint a Velencei-tó a "Balatonhoz képest jobban viseli a kánikula okozta megpróbáltatásokat".

Kedd reggel 133 centiméter volt a vízállás, a szabályozási minimum pedig 140 centiméter. A pátkai víztározóban 410, a zámolyiban 293 centiméteres a vízállás.

"A tavaszi vízpótlásnak köszönhetően jó állapotban van a Velencei-tó, nem számítunk vízminőség-romlásra sem. Az első félévben 40 százalékkal kevesebb csapadék hullott, mint a sokéves átlag, és az átlaghőmérséklet is jóval magasabb a szokottnál. Ezek együttesen azt eredményezik, hogy erősebb a párolgás, és nincs lehetőségünk további vízpótlásra" – hangsúlyozta az igazgató.

A víz természetes körforgása miatt a vízszint a "nyári félévben", azaz októberig csökkenni fog, utána indulhat meg az emelkedés. Sokéves tapasztalat szerint addigra a 120 centiméteres vízállást is elérheti a tó.

A tavat tápláló két tározóban annyi vizet tartanak, ami az ökológiai egyensúly fenntartásához szükséges. A víztározókban erős algásodás indult el a nagy meleg miatt, a keletkező oxigénhiányt vízmozgatással, levegőztetéssel kezelik.

Csonki István jelezte: a Velencei-tó alacsonyabb vízszintje a vízi élővilágot, a fürdőzőket és a hajózást nem érinti. Egyedül a dinnyési ivadéknevelő lehet gondban, mert tavasszal sem kapták meg a szükséges vízmennyiséget. Ezért elképzelhető, hogy a tóból rendkívüli vízpótlással segítik az ottani munkát.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.