Kromofággal öntötték le az Egymásért Alapítvány ügyében vesztegetéssel gyanúsított Jakubinyi Róbert fiának két autóját hétfőre virradóra – értesült a hvg.hu. A két járműben mintegy négymillió forint kár keletkezett. A Dunakeszi Rendőrkapitányság rongálás miatt indított nyomozást.
Mára virradóra Jakubinyi Róbert egyik fiához betörtek, s a család két autóját kromofággal öntötték le – értesült a hvg.hu. Az ügyben a Dunakeszi Rendőrkapitányság indított eljárást rongálás miatt ismeretlen tettessel szemben – közölte a hvg.hu-val a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletese. Elmondta, egyelőre a kár pontos összegének a megállapítását végzik kollégái.
Az éjszakai incidenst, a két autó megrongálását, Jakubinyi Róbert hozzátartozói ellen követték el a hvg.hu tudomása szerint. Szerintük a fenyegetés célja az lenne, hogy az előzetes letartóztatásban lévő férfi ne beszéljen a botrányokba, s büntetőeljárásba keveredett Egymásért Egy-Másért Alapítvány ügyeiről. Jakubinyi Róbertet, több hónap Ausztriában töltött kiadatási őrizet után néhány napja gyanúsították meg vesztegetéssel. Mint beszámoltunk róla, a Központi Nyomozó Főügyészség az Egymásért Egy-Másért Alapítvány vezetőjének, Földesi-Szabó Lászlónak egykori barátját és üzlettársát vesztegetéssel gyanúsítja.
A Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) szerint ugyanis a kiemelten közhasznú társadalmi szervezetben szerepet vállaló Gyarmati György, aki a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH – ma Alkotmányvédelmi Hivatal) főosztályvezetője volt, meg nem nevezett társaival együtt pénzért elsimították Jakubinyi néhány büntetőügyét. Mindezt Földesi-Szabó vallomása alapján gondolják így az ügyészek. A hvg.hu információi alapján a volt alapítványi vezető „dalolásához”, aki az Egymásért Alapítvány ügyét tárgyaló parlamenti bizottság előtt még titoktartásra hivatkozva zárkózott el a beszámolótól, hozzájárulhatott, hogy a bíróság első fokon csempészet és sikkasztás (mintegy kilencszázmillió forint) vádja miatt hét év szabadságvesztésre ítélte.
Súlyos vádak Földesi-Szabótól
A sajtóban megjelentek szerint Földesi-Szabó László azt vallotta, hogy az alapítvány ötletgazdája nem ő, hanem Jakubinyi Róbert volt. Továbbá elárulta, hogy a titkosszolgálati vezetőktől azt kérték, hogy simítsák el a számukra fontos büntetőügyüket, vagy például érjék el, hogy egy vidéki vámügynökség ne szűnjön meg. A volt rendőrtiszt szerint ebben az NBH vezetői partnerek voltak.
Földesi-Szabó vallomása szerint Galambos Lajos, akkori főigazgató mintegy 150 millió forintot, Gyarmati György, akkori főosztályvezető 100 millió forintot, Simon Ibolya, a hivatal akkori jogásza pedig több hónapon keresztül havi 1-1,5 millió forintot kapott. Az alapítvány vezetője azt sem hallgatta el, hogy kapcsolatban állt Szilvásy György akkori titokminiszterrel is, akinek testvérét az alapítványnál foglalkoztatták, továbbá a másik testvére által irányított kórháznak az alapítvány támogatást nyújtott.
Azt írták, az alapítvány kuratóriumának tagjait érdekelni kezdte a politika, így Lendvai Ildikó, az MSZP volt frakcióvezetőjének kérésére Juhász Ferenc honvédelmi miniszter egy esetleges pártalapításról tárgyalt Jakubinyivel. A férfinak sikerült Veres János akkori pénzügyminiszterrel is kapcsolatot létesítenie, amiről hangfelvétel is készült.
Nem mindenki örülne Jakubinyi vallomásának?
Hogy erről Jakubinyi Róbert mit állít, egyelőre nem tudni. Az mindenesetre érdekes, hogy valakinek, valakiknek nem állhat érdekében, hogy elmondja a verzióját. Beszélhetne például arról, hogy Földesi-Szabó László vallomásából mi igaz, mi volt az alapítvány szerepe, vagy hogy a CBA vezetői – mint megírtuk – miért adtak több százmillió forintot a szervezetnek, a legnagyobb magyar élelmiszerlánc vezetőivel milyen kapcsolatban álltak, vagy elárulhatná a BKV rejtélyes százmillió forintjának az útját is.