Tizenkét órán át vitatkoznak ma a költségvetésről a parlamentben
Az Országgyűlés mai ülésén tizenkét óra áll a képviselők rendelkezésére a jövő évi költségvetés megvitatására, a kormánypárti és ellenzéki képviselők fele-fele arányban részesülnek az időkeretből.
A 2013-as büdzsé összesen harmincórás általános vitája szerdán reggel kezdődött, a miniszteri expozéval, a számvevőszék és a Költségvetési Tanács elnökének, valamint a frakciók vezérszónokainak felszólalásaival.
Matolcsy György felvezetőjében azt mondta, a jövő évi költségvetés beruházási fordulatra épít, és ahhoz megfelelő forrásokat is biztosít. Szavai szerint a 2013-as az emelkedés költségvetése lesz, mivel az utóbbi csaknem két és fél év sikeres költségvetési konszolidációjára épül, s egyúttal 100 ezer új munkahelyet hoz létre. A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta, az idei mintegy 1.400-1.600 milliárd forint után jövőre a tervek szerint mintegy 2.000 milliárd forint fejlesztési forrást állítanak az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) mögé.
Rogán Antal, a Fidesz-frakcióvezetője mindenekelőtt azt emelte ki, hogy a jövő évi költségvetés további támogatást ígér a devizahiteleseknek, a gyermeket nevelőknek, a kis- és közepes vállalkozásoknak, megőrzi a nyugdíjak reálértékét és érvényesíti a tehermegosztás elvét.
Tóbiás József, a szocialisták vezérszónoka szerint azonban a 2013-as büdzsében tervezett adóemelések miatt jövőre sem indul be a gazdasági növekedés, ráadásul ezért és a szociális támogatások befagyasztása miatt még több ember szegényedik el.
A Jobbik az ország megnyomorításának költségvetéseként értékelte a jövő évi büdzsét, amely Vona Gábor pártelnök-frakcióvezető szerint a kormány torz gazdaság- és társadalompolitikájának lenyomata; míg az LMP úgy gondolja, ismét egy megszorító költségvetése lesz az országnak, az irreális kormányzati tervek pedig Vágó Gábor szerint több százmillió forintba kerülnek majd az embereknek.
Orbán Viktor miniszterelnök május elején kérte a kormánypárti frakciószövetséget, hogy az Országgyűlés rendhagyóan még a nyári szünet előtt fogadja el a büdzsé sarokszámait.
A kormány június 15-én nyújtotta be a költségvetési törvényjavaslatot, amely GDP-arányosan 2,2 százalékos hiánnyal számol. A kiadási főösszeg 15.476,9 milliárd forint, a bevételi 14.799,7 milliárd. A kabinet 1,6 százalékos GDP-növekedésre számít, és arra, hogy az államadósság bruttó hazai termékhez mért aránya 78-ról 76,8 százalékra csökken. Az infláció 4,2 százalék lehet a kormány várakozása szerint.
A jövő évi költségvetés általános vitája várhatóan pénteken délután három órakor végződik.