2012. június. 14. 16:07 MTI Utolsó frissítés: 2012. június. 14. 16:49 Itthon

Vitatja a TEK a miniszteri engedélyéről szóló panaszt

Közleményben reagált a Terrorelhárítási Központ (TEK) az Eötvös Károly Intézet munkatársainak alkotmányjogi panaszára. A beadványban annak a törvényi rendelkezésnek a megsemmisítését kérték, amelynek alapján a TEK miniszteri engedéllyel akár titkos adatgyűjtést is végezhet.

Az Eötvös Károly Intézet munkatársainak beadványa alapvetően azt sérelmezi, hogy „a terrorizmust elhárító szerv bírói kontroll nélkül, pusztán miniszteri engedély alapján jogosult titokban megfigyelni” az indítványtevőket, tehát bárkit - idézi fel a panaszt a TEK közleménye. Vissy Beatrix és Szabó Máté Dániel azért élt alkotmányjogi panasszal, mert álláspontjuk szerint alkotmányos jogaikat sérti az, hogy a titkos megfigyeléseket nem bíró, hanem a miniszter engedélyezi.

A TEK szerint a sérelmezett eljárás Magyarországon az 1990-es évektől gyakorlat. "A beadvány tehát nyilvánvalóan az elmúlt több mint 30 év gyakorlatát, az éppen aktuális kormány igazságügy-miniszteri engedélyeit bírálja" - olvasható a TEK közleményében, amely szerint a titkosszolgálati eszközök már több mint 30 éve két úton alkalmazhatók: vagy bírói, vagy az igazságügyért felelős miniszter engedélyéhez kötötten.

"A rendvédelmi szervek a konkrét bűnügyi felderítő tevékenységük során elsősorban bírói engedély alapján járhatnak el (a rendőrségről szóló törvény értelmében), míg a titkosszolgálati szervek Magyarország függetlenségének biztosítása és törvényes rendjének védelme érdekében eljárva az igazságügyi miniszter engedélye alapján dolgoznak (a nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló törvény értelmében)" - teszik hozzá.

"Tekintettel arra, hogy a jogszabály mindkét fent említett tevékenységet a Terrorelhárítási Központ feladatkörébe utalja, ezért a Terrorelhárítási Központ tevékenységét mind a rendőrségről szóló törvény, mind a nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló törvény meghatározza" - olvasható a közleményben.

Az Alkotmányvédelmi Hivatal terrorcselekmények felderítésére vonatkozó hatásköre tavaly január 1-én került át a Terrorelhárítási Központhoz - idézi fel a közlemény.

"A jogszabály alapján Magyarország nemzetbiztonsági érdekeinek érvényesítése érdekében - hangsúlyozandó, hogy nem bárkivel szemben, hanem - kizárólag a jogszabályban szigorúan meghatározott körben, Magyarország területén terrorcselekmény elkövetésére irányuló törekvések megelőzése, felderítése és elhárítása céljából alkalmazhat titkosszolgálati eszközöket" - közölte a TEK, amely hozzátette, hogy eddig is és a jövőben is a hatályos jogszabályok alapján és betartásával végzi tevékenységét.

Hirdetés