2012. június. 12. 16:01 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2012. június. 12. 16:08 Itthon

Wittner a jobbikosokkal venné el a kommunista nyugdíjakat

Törvényben rögzítené az MSZP, hogy a nyugdíjakat a hivatalos magyar fizetőeszközben kelljen kifizetni. Wittner Mária fideszes képviselő pedig jobbikos képviselőkkel közösen a kommunista nyugdíjprivilégiumok elvételéről nyújtott be módosító javaslatot a most futó egyik törvényjavaslathoz.

Egy Sós Tamás MSZP-s képviselő által benyújtott módosító javaslatban rögzítené az MSZP, hogy a nyugdíjakat a hivatalos magyar fizetőeszközben kell havonta folyósítani. A párt azzal indokolja a törvénymódosítást, hogy ellentmondásos hírek jelentek meg a sajtóban azzal kapcsolatban, hogy a kormány esetleg a nyugellátások egy részét is Erzsébet-utalványban kívánja majd kifizetni.

A párt ennek megakadályozására kívánja törvényi szinten rögzíteni, hogy a nyugdíjakat forintban fizessék.

Wittner Mária és Iván László fideszes képviselők Sneider Tamás, Novák Előd, Murányi Levente, Szilágyi György és Hegedűs Lorántné jobbikos képviselőkkel közösen nyújtottak be egy módosító javaslatot, amely szerint 2013 . január 1-jétől nem kaphatnának nyugdíjat "az 1945 és 1949 közötti időszakban a demokratikus államberendezkedés felszámolásában" szerepet játszók, "az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésében vagy az azt követ ő megtorlásokban" résztvevők, valamint azok, akik 1948 és 1989 között titkosszolgálati tevékenységet folytattak, állami vezetői tisztséget töltöttek be, vagy a Magyar Kommunista Pártban, a Magyar Dolgozók Pártjában, a Magyar Szocialista Munkáspártban vagy a Kommunista Ifjúsági Szövetségben töltöttek be vezető tisztséget.

Indoklásuk szerint noha 1991-ben felülvizsgálták a nyugdíjprivilégiumokat, olyanok is megtarthatták a nyugdíjkiegészítésüket, akik az 1990 előtti rendszerben végzett tevékenységük miatt méltatlanok erre. A javaslat alapján az illetékes miniszternek október 31-ig felül kellene vizsgálnia a nyugdíjpótlékra való jogosultságot. A felülvizsgálati eljárásban az előterjesztés szerint öttagú szakértői bizottságnak kellene részt vennie, s az a döntéseit négy tag egyetértésével hozhatná. A bizottság tagjait a miniszter jelölhetné ki, a grémium a nyugdíjkiegészítés megállapítására vonatkozó iratok vizsgálatán túl adatokat kérhetne az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárától és más levéltáraktól. A fentiek vonatkoznának az özvegyi jogon folyósított nyugdíjpótlékokra is.

Az előterjesztés azon a huszonegy évvel ezelőtti törvényen módosítana, amely kimondta: nem részesülhet politikai indokú nyugdíjkedvezményben, illetve juttatásban az, aki részt vett az 1956-os forradalom leverésében.

A Jobbik 2010 júliusában törvényjavaslatot nyújtott be a szocialista rendszerek által biztosított politikai nyugdíjprivilégiumok megszüntetéséről és a szocializmus áldozatainak társadalombiztosítási kompenzációjáról. Ez volt az első ellenzéki törvényjavaslat, amelyet - 2010 novemberében - tárgyalni kezdett a Ház.

Csakhogy a Jobbik azóta hiába kérte több mint kéttucatnyi alkalommal az Országgyűlésben a napirend kiegészítését és a vita folytatását. Legutóbb épp hétfőn, amikor ezt az LMP-frakció, valamint a fideszes Ángyán József, Bencsik János és Braun Márton is támogatta, négy kormánypárti képviselő tartózkodott, a kormányoldal nagy többsége viszont leszavazta.

A jobbikos javaslat azt rögzítette volna, hogy az előző rezsim állami és pártvezetőinek az e tevékenységükért járó nyugdíjuk megállapításakor a havi jövedelemnek az általános szabályokhoz képest lényegesen alacsonyabb mértékét - egy százalékát - kell figyelembe venni, a csökkentett nyugellátás összege azonban nem lehet kevesebb a mindenkori legkisebb öregségi nyugdíj felénél. A kiemelt nyugdíjak csökkentésével keletkezett többletforrásokat a szocialista rendszerek áldozatainak, illetve az áldozatok családtagjainak támogatására fordította volna az ellenzéki párt.

A kormány nevében Halász János államtitkár akkor azt mondta: a javaslat céljait a kabinet támogatja, de az indítvány azok elérésére alkalmatlan. Emlékeztetett, hogy az Országgyűlés már 1991-ben elrendelte a tényleges nyugdíjprivilégiumok visszavonását, lehetővé vált azonban, hogy egyes nyugdíjkiegészítéseket pótlékká alakítsanak, s ez akár olyanok esetében is megtörténhetett, akiknek tevékenysége nem összeegyeztethető a demokratikus értékrenddel. A fideszes és jobbikos képviselők közös javaslata most e pótlékok felülvizsgálatát célozza. 

A törvényjavaslatnak, amelyhez a módosító javaslatok érkeztek, ma volt a parlamentben az általános vitája.

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.