Itthon MTI / hvg.hu 2012. június. 09. 10:29

A LÉLEK-házban kezdhet új életet három hajléktalan

Alig hitte el a józsefvárosi hajléktalan-felzárkóztató program három részt vevője, hogy önkormányzati lakásokba költözhettek – idézte fel a kerület polgármestere, Kocsis Máté a hvg.hu-nak a június 8-án történt átadás pillanatában megnyilvánuló hitetlenkedést és meghatottságot.

Mint arról korábban írtunk a VIII. kerületi önkormányzat úgynevezett LÉLEK (Lakhatási, Életviteli, Lelki-segítségnyújtási és Egzisztenciateremtési Közösségi) programot indított útnak tavaly ősszel a területén élő fedélnélküliek életfeltételeinek javítása érdekében. A programban egészségügyi ellátást, lakhatást és munkát kaptak azok a jelentkezők, akik a kerületben vesztették el otthonukat.

Józsefváros fideszes vezetője a LÉLEK-ház első három kiköltözőjét méltatva azt hangsúlyozta, hogy a három férfi végigvitte a programot, egzisztenciálisan megerősödve saját használatú lakásaikba mehettek, és nem hajléktalanok többé. Kocsis Máté úgy vélte, hogy a program az elmúlt húsz év ellátásával szemben valóban megteremti a kiutat a hajléktalanságból, emellett viszont kiemelt feladatnak nevezte a hajléktalanság megelőzését.  
  

Stiller Ákos

Kifejtette azt is, hogy a programnak csak első eleme az, hogy minél többen visszakaphassák az önálló létet; legalább ilyen hangsúlyos az is, hogy felmérték a több mint négyezer önkormányzati bérlakás lakóinak szociális helyzetét, és a rászorulóknak adósságrendezési programot indítottak.  Kocsis Máté arról is beszámolt, hogy LÉLEK programnak még messze van a kifutása, az önkormányzat számításai szerint 150-200 olyan ember van, aki ebben a közösségben veszítette el otthonát, s évek alatt szeretnének mindannyiuknak lehetőséget adni az újrakezdésre.
  
Józsefváros első embere ismertette azt is, hogy a kerület első ütemben 61 millió forintot költött a programra, majd 150 millió forint hozzájárulást kaptak a szociális államtitkárságtól is, ennek köszönthetően a tervezettnél jóval több elemet tudtak megvalósítani. Hozzátette, hogy modellprogramot időközben két másik városrész, Kőbánya és Ferencváros is elindította.

A pénteki rendezvényen Noéh András, a program szakmai felügyeletére felkért Baptista Szeretetszolgálat programigazgatója a kiköltözés jelentőségét méltatta, szavai szerint „három emberről véglegesen lekerült az a stigma, hogy ő hajléktalan”, teljes jogú állampolgárok lettek.

Integráció a kötelezettségek által

Stiller Ákos

Kocsis Máté a hvg.hu-nak elmondta azt is, hogy a férfiak, akik továbbra is az önkormányzatnál dolgoznak kertészként és karbantartóként, annyi kedvezményben részesülnek a megállapodás szerint, hogy egy éven át mentesülnek a bérleti díj fizetése alól. „Csak a rezsiről kell gondoskodniuk, és úgy gondolom, ez kedvező számukra. Néha ellenőrizzük a lakásokat, de nem fogunk állandóan a nyakukra járni. Ha helyt állnak, akkor később szociális bérlakásokba költözhetnek, amelyekben már a bérleti díjat is rendezniük kell” – tette hozzá Kocsis Máté, megjegyezve, hogy ez egy újabb kötelezettség lesz nekik.

A polgármester hangsúlyozta ugyanis, hogy a hajléktalanok számára a függetlenség és a szabadság, a kötelezettségek nélküli élet feladása a legnehezebb. „Ha megtanulják, hogy a szabályok betartásával lehetnek a közösség tagjai, akkor mondható sikeresnek az integrációjuk.” Kocsi Máté elmondta azt is, hogy a LÉLEK programban való részvételnek is feltételei vannak. „Ezt nem is mindenki tudta teljesíteni” – tette hozzá, „és az illető inkább kiszállt a programból.”

Amit egyébként az Európai Unió is példaértékűnek tart, ezt Andor László, az Európai Bizottság foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi összetartozásért felelős biztosa is jelezte – jegyezte meg Kocsis Máté, ugyanis az unió egyik célja, hogy a közterületi hajléktalanságot 2015-ig felszámolja.

Hirdetés