Fejér és Borsod megyében is komoly koncentráció figyelhető meg az állami földhasználati szerződések alapján, a kis területű családi gazdaságok helyett néhány vállalkozó jut több száz hektárhoz, esetenként idén alapított, vagy idén profilt váltott cégekkel. Eközben a kormányzat deklarált célja a kisebb területű családi gazdaságok helyzetbe hozása.
Jó érzékkel bővítettek profilt a Start 2003 Kereskedelmi és Szolgáltató Betéti Társaság tulajdonosai. A 2003-ban alapított cég fő tevékenysége hosszú évekig közúti áruszállítás volt, de emellett a cégnyilvántartás alapján épületbontással, építési terület előkészítésével, vasáru, festék, üveg-kiskereskedelemel, éttermi és italszolgáltatással is foglalkoztak. Az utóbbi években nem nagyon pöröghetett az üzlet: a cégadatok szerint az elmúlt három évben nem volt árbevétele a Start 2003-nak. Aztán 2012. január 5-én – a korábbi profilhoz képest meglepő módon – megjelent a tevékenységi körök között az „egyéb szarvasmarha tenyésztése”, és áprilisban a cég már hozzá is jutott 495 hektár földhöz Mezőcsát határában. A cégadatokból az is kiderül, hogy a Start 2003 éppen aznap hajtotta végre a profilbővítést, amikor megjelent a cégben Kanyok Attila tiszaújvárosi önkormányzati képviselő, aki az Észak Online információi szerint Mengyi Roland országgyűlési képviselő, megyei közgyűlési elnök munkatársa.
A furcsa földbérbeadási eset egyébként várhatóan a parlament mezőgazdasági bizottsága ellenőrző albizottságának ülésén is szóba kerül majd, legalábbis Kovács Tibor MSZP-s képviselő egy hétfői sajtótájékoztatón már szóvá tette, miképpen juthatott a pedagógus végzettségű Kanyok Attila cége ennyi földhöz.
Fazekas Sándor szakminiszter tavaly augusztusban jelentette be, hogy 65 ezer hektár állami termőföld hasznosítására írnak ki pályázatot. Eredetileg azt tervezték, hogy egy gazdálkodó legfeljebb 300 hektárt bérelhet, de az értékhatárt végül 1200 hektárra emelték, sőt az állattenyésztést is feltételül szabták.
A pályázati eljárás ellen tiltakozva még január végén távozott Ángyán József, a földművelési tárca államtitkára, aki az őt támogató zöld szervezeteknek egy levelében azt írta, hogy súlyos lobbik törekednek az állami földek bérleti jogának megszerzésére. „Az évtizedek alatt kialakult, ellenérdekelt maffiahálózat mindent vinni akar a földtől, az erőforrásoktól a támogatásokon át a piacokig. Mindent vinni akar a vidéki, helyi közösségek, családok elől, és magam, munkatársaim, valamint az emberekkel közösen kidolgozott Nemzeti Vidékstratégiánk e zsákmányszerzés útjában álltunk” - írta levelében a volt államtitkár.
Sebtiben alapított nyertes
Borsodban az eddigi földpályázatok alapján komoly koncentráció mehet végbe a földbérletek tekintetében – szöges ellentétben a kormányzat deklarált céljával, amely a kisebb területű családi gazdaságok helyzetbe hozásáról szól. Mint a mezőgazdasági bizottság egyik kormánypárti tagja elmondta, korábban egyetértés volt a Fideszben, hogy ez a kategória maximum 100 hektáros birtokméretet jelent. Ehhez képest – mint a fenti adatokból is kitűnik, a megyében eddig bérbe adott 2800 hektárnyi földből körülbelül 1600 hektárt a négy legnagyobb nyertes vitt el.
Volt olyan cég a pályázók között, amit 2012. január 4-én alapítottak, majd tavasszal majdnem ötszáz hektár földhöz jutott. Mivel a társaság idei alapítású, még nem rendelkezhet lezárt adóévvel. Pedig a kiírás szerint csak olyan jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet vehet részt a pályázaton, amely a pályázat benyújtását megelőzően lezárt adóévvel nem rendelkezik és 2011. június 1. napját megelőzően alapították.
Összesen 436 hektár földhöz jutott a mezőnagymihályi Puszta Agro 2010 Kft. is; a céget 2010. október 1-én alapították, a tulajdonos Hagyaczki József Tállai András belügyminisztériumi államtitkárral együtt vezeti a Mezőkövesdi Sportegyesületet.
A Családi Gazdaságok Országos Tanácsa márciusban már írt egy petíciót a kormánynak, éppen a Borsodi Mezőség Tájvédelmi Körzet földjeivel kapcsolatban. Ebben a gazdák azt kérték, hogy a pályázatokon csak helyi gazdák jussanak földhöz, maximum 200 hektáros területnagyságig. (A megyében információink szerint 246 hektár földhöz jutott például egy műkörömépítő végzettségű bérlő is.) Mint az Élőlánc Magyarországért elnökségi tagja, Ertsey Attila kedden elmondta, erre a mai napig nem kaptak választ.
Barátok közt
Fejér megyében információink szerint az eddig megpályáztatott összes föld, mintegy 4800 hektár négyötödét nyolc érdekeltség vitte el. Így például összesen 1800 hektárhoz jutott négy család - a Csákvári Állami Gazdaság privatizációja után létrejött Csákvári Mezőgazdasági Zrt. tulajdonosai. Úgy tudjuk, köztük az egyik tulajdonos idős édesanyjának nevére is került 59 hektár szántó és gyümölcsös Csákvár határában, valamint 186 hektár szántó Magyaralmásnál, miközben az illető a fővárosban él a helyiek szerint.
A megye Mészáros Lőrincnek, a Felcsúton működő fociakadémia alapítójának a földügyeiről lett híres az utóbbi napokban. A kormányfő ismerősének cége, a Búzakalász 66 Kft. már 1250 hektár földet bérel, az LMP el is nevezte Mészárost „Orbán új földesurának”. A céget egyébként szintén jóval a választások után, 2011 februárjában alapították.
Fejérben jellemző a birtokkoncentrációra, hogy 11 településen csak a „nyolcak” jutottak földhöz, vagyis éppen az a szempont nem érvényesült a bérbeadásnál, hogy a helyi termelőket hozzák helyzetbe. Lepsényben Nyerges Zsolt Fidesz-közeli nagyvállalkozó cége szerzett földeket, a helybeliek hiába várták, hogy gazdálkodhassanak.
„Szerintem Orbánék úgy gondolkodhattak, hogy az uniós földmoratórium lejártával a kis családi gazdálkodásokat úgysem tudnák felszínen tartani, akkor pedig már mégiscsak az a legjobb nekik, ha a megelőző években a sajátjaikat tőkésítik fel” – lamentált az esetleges politikai motivációkat illetően egy fideszes forrásunk, aki szerint ráadásul létezik egyfajta színfalak mögötti megállapodás a két politikai oldal között, hiszen - a forrásunk által példaként említett Leisztinger Tamáshoz köthető agrárcégek is százmilliós nagyságrendben jutottak összességében támogatáshoz.