A Fidesz-táborban bekövetkezett töréstől tartott a kormányfő a plágiumbotrány miatt.
„Látszott, hogy itt nem a kormány-ellenzék törésvonal mentén oszlottak meg a vélemények; ha Schmitt marad, az a jobboldalon is komoly törést okozhatott volna” – mondta a Fidesz egyik vezető politikusa a hvg.hu-nak azt az értesülésünket kommentálva, hogy több forrásunk szerint Orbán Viktorhoz hétfőn délelőtt juthattak el azok a belső használatra készült közvélemény-kutatások is, amik azt mutatták: gyakorlatilag minden választói csoportban többségben vannak az elnök távozását szorgalmazók.
Információink szerint a kormányfő kezdetben azt gondolta, Schmitt plágiumügye igazából csak az értelmiség körében okoz felháborodást, a szavazók szélesebb köreit hidegen hagyja, így a Fidesz akkor sem sérül, ha marad az elnök. Ennek volt köszönhető a két „kimosdató” interjú, amit péntek este a köztévének, vasárnap a Kossuth Rádiónak adott Schmitt. Hétfő délelőttre azonban Orbánt a hozzá közel állók meggyőzték arról, hogy ez könnyen az egész társadalom számára fontos üggyé válhat, és ha kiáll Schmitt mellett, akkor „ráéghet” a botrány.
Ezért forrásaink hétfő délelőttre, a frakcióülést követő időszakra teszik azt az időszakot, amikor végül is Orbán eldöntötte: Schmittet mégis rábeszéli a lemondásra. „Nem volt itt önjáróság, nem volt itt kiborulás, Orbán felmérte, hogy neki most az a jobb, ha Schmitt megy. Schmitt Pálnak mindig is alapvető fontosságú volt a kormányfő véleménye, így szerintem könnyen meg lehetett győzni” – értékelte egy forrásunk az eseményeket, hangsúlyozva persze, hogy ami négyszemközt hangzott el a két politikus között, arról senki nem tudhat semmit. Ugyanakkor úgy tudjuk, Schmitt Pál vasárnap még társaságában arról beszélt: nagyívű védőbeszédet mond majd napirend előtt a parlamentben. Ebből lett lemondás, amin ellenzéki képviselők szerint a mellettük ülő fideszesek ugyanúgy megdöbbentek, mint ők maguk, mert erre senki nem számított.