Itthon hvg.hu 2012. április. 03. 14:20

Nefmi: Réthelyi nem fogadta el Tulassay lemondását

Réthelyi Miklós továbbra is - egészen május végéig - igényt tart a Semmelweis Egyetem lemondott rektorának munkájára - közölte a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi).

Réthelyi Miklós nemzetierőforrás-miniszter hétfőn hivatalában fogadta Tulassay Tivadart, a Semmelweis Egyetem rektorát – tette közzé Nefmi.

A miniszter a találkozón tájékoztatta a rektort, hogy nem ért egyet azzal a döntésével, hogy beadta lemondását, és – a törvények adta lehetőséggel élve – igényt tart arra, hogy május 31-éig végezze munkáját. A miniszter – mint az egyetem egykori rektora is – fontosnak tartja az ott folyó munkát, és az átadás-átvétel zavartalan lebonyolítását, amely a jelenlegi rektor feladata.

SE: még nem érkezett meg a miniszter válaszlevele

A Semmelweis Egyetem közleménye szerint Réthelyi Miklós hétfőn 15 órára hívta hivatalába Tulassay Tivadar, és a rektor lemondásáról tárgyaltak. A miniszter jelezte, hogy két hónapos felmondási idő kitöltését fogalmazza meg az ide kapcsolódó válaszlevelében. A hivatalos válaszlevél a Semmelweis Egyetemre egyelőre nem érkezett meg – derül ki az intézmény rövid közleményéből.

Mindez azt jelenti, hogy ha Réthelyi nem fogadja el a rektor lemondását, akkor Tulassaynak az új rektor beiktatásáig maradnia kell a poszton. Tulassay egyébként lemondásával elvesztette a lehetőséget a rector emeritus címről, amelyet maga alapított, és havi félmillió forinttal jár. A Semmelweis Egyetem 75/2003-as határozata szerint ugyanis erre a címre az jogosult, aki két cikluson keresztül volt rektor, és megbízatása nem lemondással, visszahívással vagy a halálával szűnt meg.

Előzmények

Tulassay egy vasárnapi háttérbeszélgetésen jelentette be, hogy távozik a posztjáról. A rektor a Nemzeti Erőforrás Minisztérium vele szembeni bizalomvesztésével indokolta távozását, egyben kijelentette: etikailag, szakmailag és jogilag is magáénak érzi és támogatja az egyetem szenátusának Schmitt Pál kisdoktori címének visszavonásáról szóló döntését.

A Semmelweis Egyetem (SE) doktori tanácsának indítványára az egyetem szenátusa csütörtökön megvonta a köztársasági elnöktől a doktori címet.

Tulassay Tivadar
Fülöp Máté

A rektor szerint Schmitt Pál plágiumügyének kezelése során a SE-t fenntartó Nefmi részéről bizalmatlanságot észlelt a személye iránt, ezért hétfőn Rethelyi Miklós miniszternek levélben jelenti be döntését. A személyével szembeni bizalmatlanságról Tulassay Tivadar azt mondta: Réthelyi Miklóssal már az egyetem tényfeltáró bizottságának működése során közölte, hogy a bizottság jelentését állásfoglalást kérve meg fogja küldeni neki, a miniszter ennek ellenére felbontatlanul küldte vissza a jelentést a rektori hivatalba.

Tulassay szerint az egyetem doktori tanácsa és a szenátus az egyetlen helyes döntést hozta, nem csupán etikai, de gyakorlati szempontból is. Az intézménynek évi 7 milliárd forint bevétele van fizetős külföldi hallgatókból, az ő bizalmuk megtartása stratégiai kérdés az egyetem számára. „Így is óriási a renoméveszteség, de a doktori tanács és a szenátus legalább kármentést tudott végezni” – szögezte le a rektor, egyértelművé téve: a maga részéről mindkét döntéssel azonosul.

A döntési folyamat során azonban Réthelyi Miklós miniszter és Hoffmann Rózsa államtitkár részéről a személyével kapcsolatban olyan „gyökeres bizalomvesztést” érzékelt Tulassay, ami szerinte a továbbiakban kárt okoz az általa kilenc éve vezetett egyetemnek. Ezért célszerűnek tartja hétfőn átadni az egyetem vezetését Szél Ágostonnak, a csütörtöki szenátusi ülésen július elsejei hatállyal megválasztott rektornak.

A hvg.hu január 11-én írta meg, hogy az államfő kisdoktori dolgozatából mintegy 180 oldal szinte szó szerinti egyezést mutat Nikolaj Georgiev bolgár sportkutató 1987-ben hasonló címmel készített francia nyelvű tanulmányával. Egy héttel később azt is feltártuk, hogy ezen felül 17 oldal Klaus Heinemann német professzor 1991-ben megjelent tanulmányának fordítása. Kisdoktori címének visszavonása után Schmitt Pál április 2-án jelentette be, lemond köztársasági elnöki posztjáról.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?