Itthon Kapcsándi Dóra 2012. április. 03. 15:20

Schmitt utódja: a Fidesz hallgat, az ellenzék próbálkozik

A hétfő esti ötpárti egyeztetés után egyértelművé vált, hogy nem konszenzussal fognak a pártok köztársasági elnököt jelölni, hanem ismét a Fidesz, azon belül is valószínűleg Orbán Viktor jelöltjére lehet majd szavazni. Az ellenzék ugyanakkor nem tartja elfogadhatónak, hogy ismét egy pártpolitikus üljön az államfői székbe. Mindenképpen azt szeretnék, hogy egy a politika felett álló jelölt legyen, aki "képes a nemzet egységét jelképezni".

A hétfő esti ötpárti egyeztetésen gyakorlatilag eldőlt, hogy az ellenzékkel nem lesz több tárgyalás, és a kormánypártok fognak jelöltet állítani a plágiumbotránya miatt lemondott Schmitt Pál helyére. A hétfőn megkérdezett képviselők biztosak voltak abban, hogy ismét Orbán Viktor miniszterelnök-pártelnök terjeszti a frakció elé személyes jelöltjét. Több vezető fideszes politikus is azt mondta a hvg.hu-nak: mindenképpen az „alapító atyák” közül fog kikerülni a kormányfő választottja. Kövér László mellett információink szerint Áder János és Szájer József jöhet szóba. Utóbbi azonban nem vállalja a jelöltséget.

Úgy tűnik, a hétfői események meglepték a fideszeseket, és mély hallgatásba burkolóztak. Kedden ugyanis a kormánypárti politikusok elérhetetlenné váltak: vagy ki volt kapcsolva a telefonjuk, vagy nem vették fel.

MSZP: egy pártkatona nem rehabilitálná a tisztséget

Az ellenzék ugyanakkor színre lépett, legalábbis Schmitt lemondását követően sorra dobják be jelöltjük nevét, vagy kívánságlistájukat. A fő célja mindenkinek, hogy elérje, ne egy fideszes pártpolitikus töltse be a köztársasági elnöki pozíciót.

„Nem az MSZP miatt nem lehet pártpolitikust jelölni, hanem a tisztség szimbolikája miatt” – közölte a hvg.hu kérdésére Horváth Csaba, az MSZP alelnöke. Szerinte „a Fideszen belül is találni tisztességes politikust, de az elmúlt két év tükrében a nemzet egységét egy nettó fideszes képviselő nem tudja jelképezni”. Mint mondta, jelen helyzetben a politika felett állóság a legfontosabb szempont.

Kövér Lászlót nem szavazná meg az ellenzék
MTI / Földi Imre

„Ahogy Schmitt Pál is Orbán Viktort minősítette, ha megint pártkatonát állít, megint övé a felelősség” – közölte Horváth Csaba, aki szerint a fent említett vezető fideszes politikusokkal nem lehetne „rehabilitálni” a köztársasági elnöki pozíciót. A szocialista párt alelnöke szerint még a Fidesz-frakció véleménye sem feltétlenül mérvadó ebben a kérdésben. Arra a felvetésre, hogy a felmerült nevek esetleg Schmitt Pálnál aktívabb köztársasági elnöki tevékenységet fejthetnének ki, Horváth úgy reagált: „a pozíció eléréséig kemény hangot ütnek meg, de utána pártkatonává válnak ők is”. Mesterházy Attila hétfőn azt mondta: Sólyom László volt köztársasági elnököt elfogadható jelöltnek tartanák.

LMP: bohóckodás lenne saját jelöltet állítani

„Nem az a probléma, hogy pártkötődésű egy jelölt, az a kérdés, el tud-e vonatkoztatni a pártkötődéstől a köztársasági elnöki pozícióban” – közölte Schiffer András, az LMP képviselője. Ugyanakkor komoly kétségei vannak afelől, hogy a Fidesz valódi konszenzusra törekedne.

Az LMP ennek ellenére továbbra sem akar neveket emlegetni, mivel - ahogy Schiffer fogalmazott -, „bohóckodás lenne a részükről az önálló jelölt állítása. Államfőjelölt-állításhoz ugyanis 77 képviselő ajánlása szükséges, az LMP-sek viszont nincsenek ennyien.

A Jobbik semmiképp nem akar párttagról szavazni

A Jobbik semmiképp nem tartja elfogadhatónak, hogy egy fideszes pártpolitikust jelöljenek köztársasági elnöknek, és a felmerült neveket sem tudnák támogatni  – mondta a hvg.hu-nak Dúró Dóra, a Jobbik szóvivője. Annak sem látják esélyét, hogy az ellenzéki pártok közös jelöltet tudnának állítani. Arra a kérdésre azonban még nem tudott válaszolni, hogy az LMP állítana-e saját jelöltet. Dúró ezzel kapcsolatban azt mondta: szerdán ül össze az elnökség, ahol megtárgyalják a kialakult helyzetből fakadó tennivalókat.

A Demokratikus Koalíció kedden közölte: Iványi Gábor lelkészt, az egyházi jogállását március 1-jével elveszítő Magyar Evangéliumi Testvérközösség vezetőjét javasolja államfőnek.

Hirdetés