Orbán Viktor szerint idővel kiderül, hogy ki lesz Schmitt Pál utódja. Az elmúlt napokban azonban felmerült Martonyi János, Vizi E. Szilveszter és Pálinkás József neve is.
30 napon belül kell döntenie az Országgyűlésnek, de leginkább a Fidesznek Schmitt Pál utódjáról. A jelöléshez ugyanis 77 képviselői szavazat kell, ez pedig egyedül csak a Fidesznek van meg. Még ha az LMP, az MSZP és a függetlenek találnának is közös jelöltet, akkor is szükségük lenne néhány fideszes vagy jobbikos támogatásra. Az előbbi elképzelhetetlen, az utóbbi párt pedig ragaszkodik hozzá, hogy az eddigi alkotmányos szabályokat megváltoztatva a köztársasági elnököt ezentúl nem a képviselőknek, hanem közvetlenül a népnek kellene megválasztani.
Az államfői választás kétfordulós: az első körben akkor lehet valaki köztársasági elnök, ha a képviselői szavazatok kétharmadát birtokolja, a második körben viszont elég a sima többség is. Az új államfő az eskü letétele után nyolc napon belül lép hivatalába, addig pedig a házelnök, azaz Kövér László gyakorolja e tisztséget.
Hogy ki követi Schmitt Pált a Sándor-palotában, azt egyelőre nem tudni. Mint egyik fideszes forrásunk fogalmazott, a kérdés vagy a következő öt órában dől el, vagy öt hét múlva sem. (Utóbbi eshetőség azért túlzás, hiszen 30 napon belül dönteni kell.) Orbán Viktor Schmitt Pál szobájából kijövet az újságíróknak csak annyit mondott, hogy majd idővel kiderül, ki az új jelölt.
A jelölt személyével kapcsolatban a hvg.hu által megkérdezett fideszes képviselők mind arra tippeltek, nem egy szélesebb társadalmi támogatottságot maga mögött tudható értelmiségi, hanem kifejezetten erős pártkötődéssel rendelkező valaki kandidálhat majd.
Az elmúlt napokban egyébként több név is felmerült a sajtóban. Legesélyesebbként Martonyi János külügyminisztert említik. Szóba került ugyanakkor Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia jelenlegi, és Vizi E. Szilveszter az MTA egykori elnök neve is.
Az MSZP érdekes módon az általuk sokat bírált és nem támogatott Sólyom Lászlót látná szívesen az elnöki székben. Ennek valószínűsége kicsi, Orbán Viktor ugyanis 2010-ben sem a rigorózus alkotmányvédőt akarta látni a Sándor-palotában.