Schmitt Pálról is elfogadtak egy határozatot a szocialisták, akik egész napos, zárt kongresszuson választották meg a párt régi-új vezetőit. Mesterházy Attila kétharmaddal verte kihívóját, Szanyi Tibort, aki szerint vezérelvűség uralkodik az MSZP-ben. Mesterházy Attila megválasztása után arról beszélt, amíg két éve sokan azt mondták, hogy az MSZP eltűnik a süllyesztőben, az utóbbi hónapokban a párt támogatottsága elmozdult a mélypontról, és kiderült, azoknak van igazuk, akik szerint a szocialisták nélkül nem lehetséges a kormányváltás 2014-ben.
Súlyos hibának nevezte szombaton az MSZP tisztújító kongresszusán Mesterházy Attila, hogy „az MSZP immunrendszere” nem volt elég erős ahhoz, hogy „a tisztességtelen, nyerészkedő politikusokat időben kivesse a pártból”. A pártelnök szerint ebből is tanultak, szigorították az etikai szabályokat. Azt is mondta, az MSZP kormányon eltávolodott az emberektől, de ezen is változtatnak szerinte, választ ígérve a legfontosabb társadalmi és szociális problémákra.
Az MSZP szombati, tisztújító kongresszusán a 373 érvényesen szavazó küldött közül Mesterházy Attilára 258-an, kihívójára, Szanyi Tiborra 115-en szavaztak. Mesterházy ezzel a szavazatok valamivel több, mint kétharmadát szerezte meg, 69, 17 százalék támogatta összesen. A szavazatok 33 százalékát kapta Szanyi Tibor, 8 százalékot pedig érvénytelennek minősítettek.
Tartoznak maguknak
Mesterházy, miután újraválasztották, azt mondta: a szocialisták önmaguknak és a választóknak is tartoznak azzal, hogy eredményeik mellett a kormányzásuk alatt elkövetett hibákról is számot adnak. Hibának minősítette például, hogy 2006-ban nagy eltérés volt az MSZP választási és a kormányprogramja között. Ennek tanulsága szerinte, hogy mindig, zárt körben is őszintén kell beszélni az ország helyzetéről. Szólt arról, hogy 2006 őszén a szélsőjobboldal akciói váratlanul érték a rendőrséget, amely erre hibákat elkövetve válaszolt. Hiba volt az is, hogy olykor kapkodás jellemezte a kormányzást, a reformokat nem készítették elő.
Mesterházy Attila szerint amíg két éve sokan azt mondták, hogy az MSZP eltűnik a süllyesztőben, az utóbbi hónapokban a párt támogatottsága elmozdult a mélypontról, és kiderült, azoknak van igazuk, akik szerint a szocialisták nélkül nem lehetséges a kormányváltás 2014-ben. Szerinte egyre többeknek számít, ki lesz a szocialisták kormányfőjelöltje, de úgy gondolja, ezt a kérdést még nem kell megválaszolniuk. "Erős párt, erős program, erős szövetség és erős jelölt, ez a helyes sorrend" - mondta.
Nézze meg az eseményről készült képeket
Mesterházy Attila kihívója, Szanyi Tibor a választás előtt arról beszélt, az MSZP-n belüli változásokat szeretne, így a szerinte sok kárt okozó vezérelvűség megszüntetését várja. A politikus szerint a kongresszus mottója - a teremben olvasható feliratok szerint - "A változásért", ő pedig a szocialista párton belüli változásokat szeretne. A kérdésre, hogy mi történik, ha nem nyer az elnökválasztáson, úgy válaszolt: akkor nem lesz változás.
Megismételte azt a pártelnöki pályázatában is szereplő tervét, hogy válasszák szét az elnöki, a frakcióvezetői és a miniszterelnök-jelölti posztot, s azokat három különböző politikus töltse be. Szanyi Tibor az MTI-nek korábban adott interjúban azt javasolta, hogy az MSZP párton kívüli kormányfőjelöltet állítson a következő választásokra.
Orbánhoz is szóltak
A kongresszuson az elnök után megválasztották a többi tisztségbiselőt is. Elnökhelyettes lett Simon Gábor, alelnökök Gúr Nándor és Horváth Csaba. Szanyi Tibor nem kapott semmilyen tisztséget. A pénzügy-ellenőr Tukacs István, az etikai bizottság elnöke Bárándy Gergely, a fegyelmi bizottság elnöke Steiner Pál. A választmányi elnök Botka László lett, aki egyedül indult a pozícióért.
A hvg.hu-nak a zárt ülésről Kovács László adott tájékoztatást. Elmondása szerint jó hangulatú vitán és értékelésen vannak túl. "A kongresszus kiegyensúlyozott értékelést adott a nyolc éves szocialista kormányzásról, hangsúlyt kaptak az eredmények, de említésre kerültek a hibák is" - mondta. A küldöttek értékelték az elmúlt két éves fideszes kormányzást is. "Magyarország drámai helyzetéről, a magyar gazdaság katasztrófális állapotáról esett szó" - közölte Kovács. Emellett az MSZP elmúlt két éves szereplését is elemezték. A kongresszus szerint a párt talpon maradt és elindult felfelé, a cél pedig a 2014-es választási győzelem. Ennek érdekében széles szövetségre törekednek "minden demokratikus erővel", valamint erősítenék a nemzettel való párbeszédet.
Kiemelten kezelték a Schmitt-ügyet is: a kongresszus határozatban felszólította Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy tekintettel arra, hogy a köztársasági elnök az ő jelöltje volt, ezért ő is mozdíthatja el, hétfőn az Országgyűlés plenáris ülésén kezdeményezze Schmitt Pál lemondatását. Ezzel együtt kezdje meg az egyeztetést az új államfőről, aki szuverén, feddhetetlen tekintély kell legyen.