Megfosztási eljárással mondatná le Schmittet az LMP
Az LMP indítványozza, hogy az országgyűlés haladéktalanul indítsa meg Schmitt Pál köztársasági elnökkel szemben az úgynevezett megfosztási eljárást - jelentette be csütörtöki, Karácsony Gergellyel közösen tartott sajtótájékoztatóján Schiffer András, aki szerint a kialakult szituációért a miniszterelnöknek kell viselnie a politikai felelősséget.
A képviselő arra hivatkozott, hogy az államfő megfosztható a hivatalától, amennyiben elnöki tisztsége során szándékosan törvényt sért. A politikus véleménye szerint amikor Schmitt Pál köztársasági elnökként adott interjúiban fenntartotta azt az állítását, hogy "ez a plagizált dolgozat a saját doktori munkája", megsértette a szerzői jogról szóló törvényt.
Schiffer András hozzátette, hogy az eljárás megindítását a képviselők egyötöde kérheti, a parlament pedig kétharmaddal dönt arról, hogy az Alkotmánybíróság (AB) elé utalja-e az ügyet és végül az AB megfoszthatja hivatalától a köztársasági elnököt.
A képviselő közölte, az is elégséges lenne, ha csak az ellenzéki képviselők írnák alá az LMP kezdeményezését, de azt várják, hogy a kormánypárti politikusok is támogatják a kettőjük által jegyzett indítványt.
A politikus szerint pártjuk korábban, az Országos Bírósági Hivatal elnökére adott jelölését leszámítva, soha nem bírálta Schmitt Pál lépéseit, mert számukra fontosak a jogállami intézmények. Most viszont fordulóponthoz érkeztek, mert rendkívül méltatlan helyzetbe keveredett az a személy, akinek ki kellene fejeznie a nemzet egységét és őrködnie kellene az államszervezet demokratikus működése felett.
Schiffer András szerint ez a méltatlan helyzet azért állhatott elő, mert "Orbán Viktor előbb saját pártjából, majd a magyar demokráciából csinált bábszínházat". A kialakult szituációért a miniszterelnöknek kell viselnie a politikai felelősséget - tette hozzá.
Karácsony Gergely az ügy első pozitív fordulatának nevezte, hogy a Semmelweis Egyetem (SE) doktori tanácsa csütörtökön 16 igen és 2 nem szavazattal indítványozta: vonják vissza a köztársasági elnök kisdoktori címét. A frakcióvezető-helyettes azt mondta, hogy ez a döntés a magyar akadémiai világ, illetve bizonyos értelemben az ország becsületét is megmentette. Reményét fejezte ki, hogy az indítványt az egyetem szenátusa is meg fogja erősíteni.
Hangsúlyozta: minden magyar állampolgár teljes joggal várja el minden magyar állampolgártól, hogy betartsa a jogszabályokat. Véleménye szerint amikor a köztársaság első embere jogosulatlanul használja a doktori címet, majd amikor lelepleződik, "folyamatosan hazudik", az a demokratikus normák olyan szintű megsértése, ami nem maradhat következmények nélkül.
Az alaptörvény értelmében az alaptörvényt vagy tisztsége gyakorlásával összefüggésben valamely törvényt szándékosan megsértő, illetve szándékos bűncselekményt elkövető köztársasági elnökkel szemben indítványozhatja az országgyűlési képviselők egyötöde a tisztségtől való megfosztást.
A Schmitt Pál plágiumügyével kapcsolatos cikkeink itt olvashatók.