Döntenek a bérkompenzációról, módosítják a nemdohányzók védelméről szóló törvényt, beolvasnak az előző kormányoknak a hazai cukoripar felszámolása miatt - percről percre a parlamentből.
Most érkezett
Melyik kórházak esnek áldozatul a "funkcióváltásuknak? - érdeklődött Tukacs István, az MSZP országgyűlési képviselője. Hozzátette, arra is kíváncsi lenne, hogy a fekvőbeteg ellátás átalakításának terve miért nem nyilvános, és hogy mi ennek az oka. Halász János államtitkár megjegyezte, hogy a házszabály köti, és ezért arra a válaszol, amit írásban is megkapott. A szocialisták több milliárd forintot kivontak a rendszerből, és átgondolatlan politikájukkal tönkre tették azt.
Az MSZP országgyűlési képviselője, Tóth Csaba arra hívta fel, hogy a haza kkv-k többsége elbocsátásokat tervez, mert elfogytak a tartalékaik. Korábban a kormány azt ígérte, hogy tíz év alatt egymillió munkahelyet teremt, ugyanakkor ma már nem új munkahelyek teremtése, hanem a jelenlegiek megtartása a cél. Hogyan alakul a kkv-szektor foglalkoztatási aránya? Czomba Sándor államtitkár azt közölte, hogy a múlt évekhez képest pozitív változás zajlik. Egy hétezer fős vizsgálat alapján pluszfoglalkoztatás várható. Az iparban a létszám bővítését tervezők vannak többségben - fejtette ki az államtitkár? A foglalkoztatásban továbbra is a munkahelyek teremtése a fő szempont, emellett a kormány törekszik a munkahelyek megőrzését is, ezt szolgálja a bérkompenzáció.
Németh Zsolt (Jobbik) arról kérdezett, hogy tovább használhatják-e 2012-tõl az elismert egyházak sorából kikerült szcientológusok a Magyarországi Szcientológia Egyház kifejezést? Ha nem egyház, akkor nem megtévesztés-e, ha az elnevezést használják még? Milyen lépéseket tesz a kormány a szcientológusok törvényes útra terelésében? Rétvári Bence államtitkár elismerte, hogy valóban csak azok működhetnek egyházként, amelyek az egyházi törvény értelmében annak számít, a többiek egyesületkétn tevékenykedhetnek. A nyilvántartást a bíróságok vezetik. Magukat belső használatban hívhatják egyházként, de nem működhetnek ekként. Emiatt a nevüket is meg kell változtatni.
"Hajrá!" - felkiáltással Mesterházy Attila is aláírta az LMP népszavazási kezdeményezését a parlamentben.
A jobbikos Ferenczi Gábor arról érdeklődött, milyen beruházásokat terveznek Devecserben, hogy a település betölthesse majd a devecseri járás központi szerepét. A kistérség jövőjét továbbra is beárnyékolja az iszapkatasztrófa. A kormány nem egyeztetett az adományok felhasználásáról, például a rendőrkapitányság épületét újjá építették, de a bűnözés nem csökkent. Miként akarják Devecsert és a környező településeket fellendíteni? Fónagy János válaszában hangsúlyozta, több beruházás, fejlesztési projekt van folyamatban.
Szabó Tímea, az LMP képviselője a köznevelési törvénnyel kapcsolatban az egyházi intézményeknek járó állami támogatásokra vonatkozóan hangsúlyozta, hogy bizonytalan az érintettek jövője. Nem láthatóak garanciák a támogatási rendszer fenntartásában. Halász János államtitkár közölte, az egyházakkal tisztességes és korrekt megállapodásokat akarnak kötni. Várhatóan ugyanolyan finanszírozásban részesülnek majd, mint az állami intézmények. Az előző kormányok idején négymilliárd forintot tartottak vissza az egyházi intézményektől.
A fideszes Kovács Zoltán arról beszélt, hogy 750 millió forintjába került az államnak Egerben a Hospinvest, de más városokban is magánvállalkozások jutottak hozzá bizonyos egészségügyi feladatok ellátáshoz. Profitorientált magáncégeket mikor "teszik ki" az egészségügyből? - érdeklődött Kovács Zoltán. Halász János államtitkár az előnytelen privatizációs szerződésekkel kapcsolatban elmondta, azokat valóban felül kell vizsgálni. Határozott lépéseket teszünk, ha újabb visszaélésekre derül fel.
Göndör István MSZP-s képviselő szerint a kormány a nagykanizsaikat bünteti, mert a várost elkerülő utak megépítése csúszik, pedig az átmenő forgalom megnehezíti a helybeliek életét. Göndör felvetette, hogy az-e az ok, hogy a Közgépnek kell újabb megbízás és a jelenlegi kivitelezőt akarják "kitenni", vagy a nagykanizsaikat büntetik. Fónagy János államtitkár hangsúlyozta, hogy a kivitelezővel a szerződés még 2009-ben történt. A készültség most hatvan százalékos, hogy minél előbb folytatódjon a kivitelezés, a NIF egyeztet a vállalkozóval. "Az állapotot azonban nem mi idéztük elő, hanem Önök."
A kérdések sorát Staudt Gábor jobbikos képviselő kezdte azzal, hogy meddig folytatódik még a "családi ezüst" kiárusítása a honvédségnél. A testület forráshiánnyqal küzd, ami a működőképességét is veszélyeztetheti. A kieső összeget 88 ingatlan eladásával akarják pótolni, az értékesítéseket a HM EI Zrt. végzi. Mi indokolja az ingatlanok eladását? Mire költik a bevételeket? - tudakolta Staudt Gábor. Hende Csaba miniszter közölte, hogy a honvédség hatalmas ingatlanállományt örökölt az előző rendszerből. Ezek nagy része honvédelmi célra felesleges ingatlanok. Őrzésük és karbantartásuk évi egymilliárdot költ a minisztérium. Ez az igazi pazarlás, és ennek megszüntetése a minisztérium érdeke az ingatlanok eladásával. De önkormányzatoknak is átadnak - ingyenesen - mintegy 120-at.
Garay István Levente szocialista politikus a MÁV járatritkítását kifogásolta, főleg a Kiskunfélegyháza környékét illetően. Ez 350 ezer embert érint - hívta fel a figyelmet a képviselő, hangsúlyozva, hogy ennyi embernek nehezedik meg a munkába járása. Ráadásul - tette hozzá - a járatok számának csökkentése mozdonyvezetők elbocsátásával is jár. Fónagy János államtitkár erre azt válaszolta, hogy 3200 települést érintő hálózatból egy körzetét kiragadni nem szabad. A versenyképes vonalakon elsődleges szempont a vasút elsőbbségének érvényesítése a közúti közlekedéssel szemben. A járatok csökkentésére vonatkozó intézkedések a legalacsonyabb utasszámú vonalakat érinti, azokon a buszjáratokat bővítik.