Ők kapnak idén antirasszista díjat
Tizenketten kapták, illetve kapják meg idén a Radnóti Miklósról elnevezett antirasszista díjat. Az elismerést a díjazottak többsége a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége - Összefogás a Demokráciáért szervezet elnökétől, Hanti Vilmostól vehették át szerdán, az antirasszizmus világnapján Budapesten.
A díjazottak között van Barát Tamás újságíró, oktató, Bolgár György újságíró, Czeizel Endre orvos, genetikus, Donáth László evangélikus lelkész, Fischer Iván, a Budapesti Fesztiválzenekar vezetője, Gibril Deen, a Mahatma Gandhi Emberi Jogi Szervezet elnöke, Keres Emil és Kulka János színművész, Lőrincz Marcell, a Szubjektív értékek Alapítvány elnöke, Szekeres István nyugállományú dandártábornok, a MEASZ alelnöke, Szemes Györgyné, a Nácizmus Üldözötteinek Bizottsága Auschwitz-bizottságának elnöke és Ulrich Schneider, az Ellenállók Nemzetközi Föderációjának, az Antifasiszták Szövetségének főtitkára.
Kulka János nem tudott megjelenni az ünnepségen, így ő várhatóan egy későbbi időpontban veszi át az antirasszista díjat.
A XIII. kerületi ünnepségen - melyen Bródy János zenész, korábbi díjazott is fellépett - Hanti Vilmos a MEASZ-ÖD elnöke azt mondta: a díjátadás fontos üzenet azoknak, akik kapják, tevékenységük, szerepvállalásuk megerősítésére, ám mindenki másnak is fontos, hogy közösen elhatározzák, mindent megtesznek azért, hogy csökkenjenek Magyarországon a különféle megkülönböztetések.
Az ENSZ 1966-ban döntött arról, hogy március 21-ét az antirasszizmus világnapjává nyilvánítja egy hat évvel korábbi, dél-afrikai, vérfürdőbe torkollott demonstráció áldozatainak emlékére.
A MEASZ ismertetője szerint arra kívánják felhívni a figyelmet, hogy Magyarországon is mind gyakrabban tapasztalják embercsoportok kitaszítását. A szervezet elnöksége 2001-ben alapította a díjat.