A Velencei Bizottság szakvéleménye fontos hozzájárulást jelent az Európai Bizottság Magyarországgal kapcsolatos jogi értékelő tevékenységéhez - mondta kedden az uniós javaslattevő-végrehajtó testület igazságügyi alelnökének, Viviane Redingnek a szóvivője.
Matthew Newman szóvivőt a brüsszeli bizottság sajtótájékoztatóján arról kérdezték, miként értékeli az EU-intézmény azt a szakvéleményt, amelyet a strasbourgi székhelyű Európa Tanács (ET) alkotmányjogi szakértői testülete, a Velencei Bizottság tett közzé hétfőn a magyar bírósági törvényekről.
A Velencei Bizottság szerint a magyar bírósági reform lényeges elemei, amennyiben változatlanul maradnak, nem csupán az igazságszolgáltatás szervezetére vonatkozó európai normáknak - különösen a bírói függetlenség követelményének - mondanak ellent, hanem a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülése szempontjából is problematikusak.
Newman emlékeztetett arra, hogy az Európai Bizottság március 7-én levélben kért tisztázó tájékoztatást a magyar hatóságtól az igazságszolgáltatás függetlenségét illetően, tehát ugyanabban a tárgykörben, amelyet most a Velencei Bizottság megvizsgált.
A Velencei Bizottság szakvéleménye fontos hozzájárulást jelent az Európai Bizottság jogi értékelő munkájához, ami tovább zajlik - közölte a szóvivő. Az uniós végrehajtó testület nevében üdvözölte a hétfőn közzétett szakvéleményt, és hozzátette: az Európai Bizottság folytatni kívánja a már eddig is hasznosnak bizonyult, építő szellemű együttműködést a Velencei Bizottsággal.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy az Európai Bizottság mint az uniós szerződések őre csak az uniós jog érvényesülését kíséri figyelemmel; így az olyan területeken, amelyeket nem szabályoz az EU jogrendje, nem vizsgálódik. A Velencei Bizottság ennél szélesebb kérdéskört tekint át, azon belül olyan témákat is, ahol nincs uniós joganyag, így például a vallásszabadság kérdését, vagy a választási szabályokat - tette hozzá Matthew Newman.