2012. március. 14. 18:00 MTI Utolsó frissítés: 2012. március. 14. 17:54 Itthon

Gyurcsányék Európához fordulnak a frakciójuk miatt

A Demokratikus Koalíció (DK) nemzetközi szervezetekhez fordul segítségért, ha nem alakíthat frakciót - mondta Varju László pártigazgató arra a hírre reagálva, hogy az Országgyűlésről szóló új törvény tervezete nem tenné lehetővé a Gyurcsány Ferenc vezette pártnak a frakcióalakítást.

Varju László közölte: az MSZP-ből tavaly kivált tíz képviselő októberben jelentette be, hogy frakciót kívánnak alakítani. Azt mondta: a házbizottságtól visszaigazolást kaptak arra, hogy erre hat hónap elteltével sor kerül. Kijelentette: ha a Fidesz bármilyen ok miatt úgy dönt, hogy ezt "visszamenőleges jogalkotással megakadályozza," akkor számolnia kell az ügy nemzetközi vonatkozásaival is. Közölte azt is: a DK a demokratikus oldal minden erejét segítségül hívja az ügyben. 

Az MSZP-ből kivált tíz politikus jelenleg független országgyűlési képviselőként végzi munkáját a parlamentben. Egy kormányzati háttérbeszélgetésen elhangzott, hogy az új országgyűlési törvény tervezete szerint képviselőcsoport alakítására a megelőző országgyűlési képviselőválasztáson országos pártlistát állító és mandátumot szerző, ugyanazon párthoz vagy annak jogutódjához tartozó képviselők jogosultak. 

A Demokratikus Koalíció tagjainak frakcióalakítási moratóriuma áprilisban járna le, de az új országgyűlési törvénynek a képviselőcsoportok létrehozására vonatkozó passzusa a tervek szerint még ezt megelőzően hatályba lép. A parlamentről szóló új jogszabály javaslatát várhatóan még szerda este beterjeszti a kormányoldal a Ház elé, ennek értelmében pedig Gyurcsány Ferenc és képviselőtársai nem alakíthatnák meg képviselőcsoportjukat.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?