2012. március. 12. 13:02 Utolsó frissítés: 2012. március. 13. 11:31 Itthon

Fideszes oligarchákról kérdezték a kormányt

A legtöbb ellenzéki képviselő a nemzetgazdasági minisztert interpellálná. Parlamenti közvetítésünk percről percre.

Most érkezett

Garai István Levente MSZP-s képviselő arra volt kíváncsi, hogy a gyógyszerkasszából újabb milliárdokat akar kivenni a kormány. A forráskivonás nem csak a betegeknek rossz a gyógyszerek drágulás miatt, hanem a patikákat is nehéz helyzetbe hozza. Halász János államtitkár válaszul azzal érvelt, hogy ezeket az intézkedéseket a szocialista kormány miatt kellett bevezetni. Garai István Levente közben kiment a teremből, amit az államtitkár sérelmezett, így a szocialista képviselő visszatért az ülésterembe. Halász János azt hangsúlyozta, hogy ők ösztönzik az orvosokat és a gyógyszerészeket, és azt kérte a szocialista képviselőtől, hogy ne riogasson.

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

A szocialista Sós Tamás arról beszélt, hogy érzékeny veszteségek történtek a szakképzés átalakítása során. Drasztikusan hozzányúltak a normatívákhoz, ami azt eredményezte, hogy a szakoktatók egy részének felmondtak. A tanulói ösztöndíjak lecsökkentek, az étkezési hozzájárulás is jóval kevesebb lett, a mestervizsga megszerzése is komoly problémát fog jelenteni, a rendszerből mintegy 6-8 milliárd forint hiányzik. Cséfalvai Zoltán államtitkár válaszában azt hangsúlyozta, hogy a szakképzésben nem történt forráskivonás.

A 2006-os őszi zavargásokról készült felvételeket először titkosították, majd nyilvánosságra hozták. Ezt követően derült ki, hogy a felvételeket megvágták, mondta Zagyva György Gyula, a Jobbik országgyűlési képviselője. Emiatt feljelentést is tettem Gaudi-Nagy Tamással együtt. Miért nincs vizsgálat szigorúan titkos rendõrségi anyagok eltûnése ügyében - kérdezte a politikus. Kontrát Károly államtitkár hangsúlyozta, hogy mindenkinek az az érdeke, hogy a történtek nyilvánosságra kerüljenek, a rendőrség minden felvételt átadott a parlamenti vizsgálóbizottságnak. A szocialista kormánynak négy éve állt rendelkezésre, hogy ezeket a dokumentumokat megvizsgálja. Ha úgy érzi képviselő úr, hogy bármilyen visszaélés történt, tegyen feljelentést - ajánlotta Kontrát Károly.

Miként fordulhat elõ, hogy egy magát nemzetinek mondó kormány egyáltalán nem részesíti állami támogatásban a magyar népzenei élet egy zászlóshajójának számító Fonó Budai Zeneházat? - tette fel a kérdést a jobbikos Farkas Gergely. A Nemzeti Erőforrás Minisztériuma sem 2010-ben, sem 2011-ben nem támogatta a Fonót, pedig számos tehetséget indított útjára, számos elismerésben részesült. Az ilyen értéket teremtő és megőrző intézmény nem részesült támogatásban? Halász János államtitkár erre válaszul közölte, hogy az eltelt két év alatt aa Fonó 26 millió forint állami segítségnyújtást kapott. Ezután is támogatjuk az ott folyó munkát, mert fontosnak tartjuk a nemzeti értékek megőrzését.

Az LMP frakcióvezető-helyettese, Karácsony Gergely arra volt kíváncsi, hogy mit kíván tenni a kormány a tiszta és átlátható frekvencia-pályázatok jogszabályi hátterének megteremtése érdekében. A Lánchíd Rádió mindenütt jól szerepelt, a helyi tartalomszolgáltatás volt az, amit a javára írtak, ugyanakkor, amikor megnyerte a pályázatot kivették a szerződésből a helyi tartalomszolgáltatást és mindenütt a budapesti adás hallható. Fónagy János államtitkár szerint a frekvenci-pályázatok átláthatóak, a médiatörvény részletes szabályokat tartalmaz, a médiatanács döntése nyilvános, a bíróságon megtámadható. A Lánchíd Rádió 14 pályázatból csak ötön nyert - hívta fel az államtitkár Karácsony Gergely figyelmét.

Mi történt, mi történik a szakolyi erõmûvel? - érdeklődött Tasó László fideszes képviselő, aki szerint sok százmilliós fejlesztések indultak el, két év múlva az erőmű azonban bezárt, a pénz egy része beragadt. Azzal mi lesz és az állami erdőgazdaság megkapja-e a pénzét? Fónagy János államtitkár elismerte, hogy a szocialisták által kiemelten finanszírozott erőmű nem váltotta be a vártakat, pedig a nyíradonyi térség fejlesztésében nagy reményeket fűztek hozzá. A befektetők és a bankok között vita alakult ki. Egy magánvállalkozó jelenleg az erőmű reorganizációját tervezi.

Tóth Csaba, az MSZP képviselője az egyenlő bánásmód hatóságának azt a vizsgálatát hozta fel, hogy vakok és gyengén látók nem tudtak használni egy szoftvert a népszámlálási kérdőívek kitöltésénél. Ki ennek a felelőse? - kérdezte Tóth Csaba. Rétvári Bence államtitkár elismerte, hogy a vakok, gyengén látók egy tizede nem bírta a honlapot használni. A KSH igyekezett mindent elkövetni a programok véglegesítésénél, azt nem gondolták, hogy a népszavazási kérdőíveket ilyen nagy arányban töltik ki az interneten, erről a szervezetnek sem volt tapasztalata. A KSH egyébként másfél tucat embert vett fel a kérdőívek kidolgozásához.

A Jobbik országgyűlési képviselője, Balla Gergő szerint a bűnelkövetők egyre brutálisabbak, a rendőröket nem tisztelik, félnek tőlük. Erre példaként hozta fel Kesznyétent, ahol demonstrációt tartottak a hétvégén, mert egy idős asszony sérelmére bűncselekményt követtek el. Erre hivatkozva kérdezte a képviselő, mikor lesz végre rend. Kontrát Károly államtitkáár azt kérte, hogy ha rendet akarnak, szavazzák meg a közbiztonság erősítését szolgáló törvényjavaslatokat. A településen javult a bűnügyi helyzte - mondta az államtitkár sajnálkozva, hogy egy egyéni tragédiát a Jobbik így használ ki.

Simon Gábor szocialista politkus arról kérdezett, hogy az ördög a részletekben rejlik az ócsai szociális családi ház építése ügyében is. A kiemelt jelentőséget a projekt azért kapta meg, hogy minél előbb lebonyolítsák az építkezés, ugyanakkor a megvalósítás csúszik. A zárt körű meghívásos pályázatra csak három építész iroda kapott meghívást, mi ennek az oka. Milyen ütemben készül el a lakóingatlan, mikor tudhatunk meg részleteket - érdeklődött az MSZP-s politikus. Tállai András államtitkár válaszában először arról beszélt, örül annak, hogy most már az MSZP is fontosnak érzi az építkezést. Ezek után pedig a megvalósításról lehet már csa polémia közöttünk - jegyezte meg az államtitkár. A Kvadrum Építészeti Kft. nyerte el a tervezést - jelentette be Tállai András, hozzátéve, ha elkészültek a tervek, akkor indulhat meg a kivitelezésre vonatkozó pályázatok kiírása.

Szabó Rebeka (LMP) kérdez: a vetőmag ellenőrzése a legégetőbb probléma, de nem tudjuk, van-e elegendő kapacitás a laboratóriumokban. Mikor kívánnak előrukkolni a kormányzati GMO-stratégiával? Végeznek-e vetőmag ellenőrzéseket? Tesztelik-e a mintákat?

Budai Gyula államtitkár azt mondja: a kormány álláspontja egyértelmű, "A O tolerancia hívei vagyunk", a kérdésben következetesek vagyunk. Megérti az aggodalmakat, folytatni kell a megkezdett utat. "A GMO-val kapcsolatban az Alaptörvény egyértelműen rendelkezik, a GMO-mentességet alaptörvényi szinten deklaráltuk."

Hirdetés