Hiller szerint több esélyt hagyott a kötelező tandíj
Több esélyt hagyott a hallgatóknak az előző kormányzat idején kötelezővé tett tandíj, mint a mostani átalakítások után bevezetett - mondta Hiller István MSZP-s poltikus az MR1-Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
Több hallgató tanulhatott volna ingyen a korábbi, szocialista kormány felsőoktatással kapcsolatos intézkedései alapján, mint a mostani kabinet által életbe léptetett változások után – mondta a 180 percben Hiller István szocialista képviselő, volt oktatási és kulturális miniszter.
A Népszabadság pénteken azt írta, nevük elhallgatását kérő szakemberek információja alapján legalább 20 ezerrel kevesebben jelentkeztek idén a felsőoktatásba, mint tavaly, és ez optimista becslés, a pesszimista várakozás szerint akár 30-35 ezer hallgató is eltűnhetett a rendszerből, miután a kormányzat csökkentette az ingyenes helyek számát. A felsőoktatásba jelentkezők száma tavaly és azelőtt is 140 ezer körül alakult.
Hiller István szerint az idei pontos számok március vége előtt várhatóan nem derülnek ki. A politikus ugyanakkor egyetértett vele, hogy a végső adatok alakulása szempontjából fontos jelzés, hogy az internetes jelentkezések száma idén nem nőtt, szemben a korábbi évekkel. Hozzátette, hogy az általa eddigi megismert információk szerint is kevesebb lesz idén a felsőoktatásba jelentkezők száma, mint a korábbi években.
Hiller István a korábbi kormány idején bevezetett, fejlesztési részhozzájárulásnak nevezett tandíj kapcsán azt mondta, az csak egy évig élt, majd a 2008-as szociális népszavazás eltörölte. „Most itt állunk négy évvel később, és gyakorlatilag fizetős, vagy nagyrészt fizetős felsőoktatást vezetnek be” – mondta az ellenzéki politikus. A volt tárcavezető kiemelte, jelentősen: 53 500-ról 32 300-ra csökkentette a kormányzat az államilag finanszírozott felsőoktatási helyek számát.
Hiller István úgy véli, „az egész a Széll Kálmánról elnevezett megszorító csomagnak köszönhető”, amelyben kimondták, hogy „pénzkivonásról szól ez a történet, 38 milliárd forinttal kevesebbet kívánnak fordítani a magyar felsőoktatásra”. Eközben a politikus szerint a diplomások még válság idején is könnyebben helyezkednek el, illetve nehezebben vesztik el az állásukat, vagyis Magyarországon nincs diplomás túlképzés.
A politikus hozzátette, az MSZP-SZDSZ kormányzat által létrehozott szisztéma nem sima befizetésen alapult, hanem ösztöndíjjal kombinált tandíjrendszer volt. Az első évben nem fizetett volna senki, aztán el lehetett volna dönteni, hogy szociális, illetve tanulmányi alapon ki kaphat több ösztöndíjat, mint amennyit befizet. Emellett a költségtérítéses és ingyenes képzés között létezetett az átjárás lehetősége, ami ma nincs – mondta Hiller István a 180 percben.