2012. március. 02. 20:59 MTI Utolsó frissítés: 2012. március. 02. 20:52 Itthon

Több százan tüntettek Nyíregyházán

Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei települések lakói tüntettek péntek este az életkörülményeik romlása miatt Nyíregyházán; a demonstrálók egyebek mellett a közmunkáért kapott bér emelését követelik, s azt, hogy teremtsenek több munkahelyet a térségben.

A mintegy 400 tüntető zömmel Mátészalka, Záhony, Kisvárda, Fehérgyarmat, Csenger, Nyírbátor, Baktalórántháza, Tiszavasvári és Nagykálló környéki településekről vett részt a demonstráción, amelyet az MSZP, az MSZOSZ és a Szolidaritás megyei szervezetének a szervezésében tartottak.

A résztvevők többsége a Magyar Szolidaritás Mozgalom fehér színű, piros feliratú zászlaját lobogtatta. A tüntetők "Munkát, kenyeret!", "Élni akarunk vidéken is", "Rosszabbul élünk, mint egy éve" feliratú transzparenseket tartottak a kezükben.

A tiltakozók - akik a szervezők aktivistái szerint ezren voltak - hét pontból álló petíciót fogalmaztak meg, amelyet szándékaik szerint a megyei kormányhivatalba juttatnak el. Ebben a közmunkáért kapott bér emelését követelik, olyan összeget akarnak, amely arányban áll elvégzett munkájukkal és megélhetési lehetőséget, "éhezés nélküli gyermeknevelést" biztosít az érintett családoknak. Követelik továbbá, hogy a Szabolcsban élők minimálbére azonos legyen a Budapesten vagy Győrben dolgozókéval, s teremtsenek több munkahelyet a térségben.    

A felsőoktatásban az államilag finanszírozott képzések rendszerének újragondolását sürgetik, mert - mint megfogalmazták - a szabolcsi gyermekeknek "esélyük sem maradt a diplomaszerzésre". Igazságosabb adórendszer bevezetését is követelik, az egykulcsos adó megszüntetésével, "az arányosabb közteherviselést" hangsúlyozva.    

Követelik még a rendvédelmi ágazatot érintő bér- és anyagi kiadások csökkentésének a megállítását, a kormány által meghirdetett életpályamodell tényleges megvalósítását, valamint azt, hogy a térség megválasztott kormánypárti országgyűlési képviselőinek hatékonyabb legyen az érdekérvényesítő tevékenységük Szabolcs megye felzárkózásáért.    

A tüntetés helyszíne, a nyíregyházi Kossuth tér két oldalán fiatalok két nagyméretű, nokiás papírdobozt helyeztek el, s azokon a korábbi szocialista kormányok nyolcéves időszakának korrupciógyanús eseteit sorolták fel, a "Hajdúbét-ügytől" kezdve "Sukoróig".

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.