2012. február. 13. 14:38 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2012. február. 13. 16:32 Itthon

Tarlós boldog lenne, ha államosítanák a BKV-t

Továbbra is tehetetlen egyedül Budapest a BKV megmentésének ügyében - mondta Tarlós István hétfői sajtótájékoztatóján, ahol Rogán Antalnak is üzent. A főpolgármester szerint fél év múlva a BKV-val együtt a főváros is csődbe kerülhet, de egyelőre még nem beszélhetünk csődközeli helyzetről.

A főpolgármester hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, a BKV legnagyobb problémája most a közeljövőben lejáró 40 milliárd forint hitel visszafizetése, de a főváros egyedül "tehetetlen", Budapest ezt, "ha megszakad" sem tudja egyedül kezelni. A megoldási lehetőségekről azt mondta, „lesöprik a padlást”, és „minden egyéb forrást össze fognak gereblyézni azért, hogy megmentsék a BKV-t, a kormány feltételeit pedig vért izzadva is teljesíteni fogják. Kérdésre válaszolva közölte: akkor lennének a legboldogabbak, ha az állam átvenné a BKV-t, akár a Budapesti Közlekedési Központtal (BKK) együtt.

Várszegi Gyula vezérigazgató múlt heti lemondásával kapcsolatban azt mondta, nincs értelme az egész vezetést lecserélni, mert ha bekerülne egy teljesen tapasztalan ember ebbe a pozícióba, akkor a szakszervezetek és a maradék középvezetők "megennék". Várhatóan Bolla Tibor jelenlegi gazdasági vezérigazgató-helyettest nevezi ki ideiglenesen a BKV élére, és hamarosan gondoskodnak egy új vezérigazgató kinevezéséről.

"Egy frászt mondok le"

Tarlós István arról is beszélt, nem fontolgatja a lemondását, és akkor is kitölti az önkormányzati ciklust, ha bedől a BKV. "Egy frászt fontolgatom" a lemondásomat - fogalmazott Tarlós István. Mint mondta, megkockáztatja, a MÁV-nál több szempontból sokkal rosszabb a helyzet. Ha ott nem vetődik fel ilyen kérdés, akkor ő miért fontolgatna ilyet - fűzte hozzá.

Tarlós István reagált arra is, hogy az MSZP fővárosi frakcióvezetőjének feltételezése szerint valakik tudatosan dolgoznak a BKV csődjén. Közlése szerint nincs konkrét tudomása ilyenről. "Ha a legszélsőségesebben reagálok, akkor is azt kell mondjam: azt nem zárhatom ki, hogy elvileg lehet egy-két, vagy néhány ilyen ember a Fideszben (...) de ezek között biztosan nincs ott a miniszterelnök, és biztosan nincsenek ott a kormány tagjai" – fogalmazott Tarlós István.

Még nincs csődközeli helyzetben a főváros

Tarlós István elmondta, hogy egy héten belül elkészül az a hosszú távú finanszírozási koncepció, amelyet a kormány kért Budapesttől. Jelezte ugyanakkor, hogy ezzel még nem oldódik meg minden probléma, mert a 2012-es költségvetésben olyan összegeket is biztosítanak a BKV számára, amelyek nem jelentkeznek minden évben automatikusan a főváros költségvetésében. Közölte azt is, jelenleg nincs csődközeli helyzetben Budapest a BKV miatt, és a zárolások, illetve egyéb elvonások miatt sem lesz kezelhetetlen a helyzet. Ha a BKV csődbe megy, akkor viszont a hitelezők a várossal kötött szerződéseket is felmondanák - mondta.

Ilyenkor az az eljárás, hogy mivel az önkormányzat a BKV működtetője, elképzelhető, hogy a működtetőt is csődeljárás alá vonják és fizetésképtelenné nyilváníthatják - tette hozzá Tarlós. A főpolgármester kifejtette: a fővárosnak 180 milliárdos adósság van, amelyből 100 milliárdot állami garanciával vettek fel nyolc évvel ezelőtt. Egy bekövetkező csődnek ezért az lenne a következménye, hogy az államtól egyből elvonnának 100 milliárdot és a metrótámogatás is megszűnne - magyarázta.

A BKV-nál történt prémium-kifizetésekkel kapcsolatban Tarlós István azt mondta, 7500 ember kapott prémiumot, ennek összege az éves bértömeg 1,3 százaléka, kifizetése nem volt jogszerűtlen. Elmondása szerint ha ezt nem fizetik ki, akkor beperelhették volna a BKV-t. Szükséges lenne fogalmi különbséget tenni a prémium és a jutalom között. Nem csak a vezetők, hanem szerelők és járművezetők is kaptak prémiumot - magyarázta. Példaként említette a járművezetők jegyárusításáért járó többletpénzt.

A főpolgármester nem tartja életszerűnek, hogy a kerületi és agglomerációs önkormányzatok részt vegyenek a BKV finanszírozásában. Ezt arra reagálva mondta el, hogy kedd délutánra - a kormány és a kormányfő javaslatára - összehívta a kerületi és agglomerációs polgármestereket. Szavai szerint Budapest egységes település, vagyis a kerületeknek és a fővárosnak együtt kellene megoldani a problémát, erre azonban nem lát esélyt.

A városvezető szerint ez részben jogszabályi kérdés, továbbá miért adnának önkormányzatok pénzt olyan feladatra, amelyet az önkormányzati törvény nem hozzájuk rendel. A főpolgármester arra is kitért, hogy az önkormányzatok egy része ha akarna sem tudna forrást adni a BKV-ra. "Pest megyének annyi pénze sem volt tavaly, hogy az ebédeket megmelegítse az iskolákban, a kerületek saját nyilatkozata szerint pedig már attól is könnyen csődbe kerülhetne közülük sok, ha csak visszaadnák a parkolási díjakat és az idegenforgalmi adót" - mondta Tarlós István. Kijelentette, hogy tisztelettel fogadja a meghívottakat, megbeszéli velük a problémákat, de "azon túl, hogy ebből megint valami kommunikációs bűvészmutatványt fog kiizzadni valaki”, többet nem vár.

Kiszólások

Tarlós a sajtótájékoztatón Rogán Antalnak is üzent, amikor azt kérte tőle: ha számokkal dobálózik, akkor azok legyenek pontosak, ha pedig tényleg segíteni akar a BKV-n, akkor akár le is állíthatná a kerületében zajló nagyberuházásokat, az így felszabaduló pénzt pedig fordíthatná a közlekedési cég megmentésére. Rogán nyilatkozataival kapcsolatban Tarlós azt mondta, ezek úgy jelennek meg, mintha "kívülálló szemszögéből" fogalmazná meg azokat, holott ő a főváros gazdasági bizottságának elnöke is, és a BKV-val kapcsolatos előterjesztések mindegyikét észrevétel nélkül megszavazta. Ha Rogán Antal bármit tud a BKK-ról vagy a BKV-ról, akkor azt kötelessége lenne jelezni - mondta.

Tarlós István elmondta azt is, támogatja Lázár Jánost, a Fidesz frakcióvezetőjét, Hódmezővásárhely polgármesterét, ugyanakkor azt kérte tőle, nézze meg, hogy Budapest, illetve Hódmezővásárhely hány százalékát kapja vissza a helyben befizetett személyi jövedelemadónak (szja), és utána döntse el, melyik város "tartja a markát". Hozzátette: a vidéki városok nagyobb arányban kapnak vissza a befizetett szja-ból, a kerületek pedig csak elvittek ebben a ciklusban a fővárostól.

Lázár János múlt pénteken a Fidesz-KDNP egri frakcióülése után azt mondta, arra kéri a BKV ügyében Tarlós István főpolgármestert, hogy "ne csak tartsa a markát", hanem álljon elő megoldási javaslatokkal is. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a kormánypárti politikusok fontosnak tartják és támogatják Tarlós István munkáját, de a BKV helyzetének megoldásához a fővárosnak is javaslatokat kell tennie.

Tarlós István Lázár János szavaira pénteken közleményben úgy reagált: a főváros a költségvetés tervezésétől a számlakifizetésekig még egyszer átvizsgálja a helyzetet a Városházán és a cégeinél, és a legszigorúbb utat követi.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Gyükeri Mercédesz 2024. december. 23. 16:39

Orbán Viktor négy ruhája

Négy nap alatt négyszer volt alkalma nyilatkoznia, évet értékelnie a miniszterelnöknek, Orbán Viktor ezt négyféleképpen tette meg. Milyen volt az európai, a tanítóbácsis, a rutinból lenyomós és a szerepét komolyan vevő Orbán, és mi volt a közös a négy szerepben?