A Pécsi Ítélőtábla elnöki posztja lehet a "jutalma" a Magyar Bírói Egyesület elnökének, Makai Lajosnak az új igazságszolgáltatási törvények melletti nyilvános, gyakran politikai ízű kiállásáért – írja a Népszava. Az egyesület megítélése eközben éppen a tagság körében romlott meg, a lap értesülései szerint több száz bíró fontolgatja ugyanis, hogy kilép az érdekképviseleti szervezetből, mert a vezetőség megkérdezésük nélkül foglalt állást különböző ügyekben.
A lap azt írja: a Magyar Bírói Egyesület (Mabie) "aktívan részt vett" a fideszes igazságszolgáltatási törvények előkészítésében, de hallgatott akkor, amikor a független bírói ítélkezést kétségbe vonó semmisségi törvényt megalkották. A Mabie csatlakozott ugyan a bírói nyugdíjszabályozás miatti főbírói aggodalmakhoz, de kizárólag átmeneti szabályozásokat követelt, amikor a Fidesz-KDNP elfogadta az új szabályokat, amelyekkel elmozdítottak posztjáról több száz bírót.
A Mabie tavaly stratégiai partnerségi megállapodást kötött a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériummal, ennek keretében javaslatokat küldtek és többször tárgyaltak a kormány tisztségviselőivel. A megállapodásban külön kikötötték, hogy az Orbán-kormány "megbízatásának megszűnésével" a partnerségi viszony is megszűnik - derül ki a cikkből.
A megállapodás szövegéből az is kiderül: a kormány a Mabie segítségével bújt ki egyéb egyeztetési kötelezettségei alól, az egyesületre ruházta ugyanis annak felelősségét, hogy összegyűjtse és megjelenítse "az adott jogterülettel foglalkozó", ám nem partnerszervezetek álláspontját is. Kérdéses, hogy ennek a feladatának a Mabie eleget tett-e, hiszen - mint ismert - sem a Legfelsőbb Bíróság, sem az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) nem ismerte a készülő törvénykoncepciókat, így a legfőbb bírói szervek csak már a tervezetek parlament elé kerülése után tudták megfogalmazni véleményüket.
Az eljárást Baka András volt főbíró is kifogásolta: "Hivatalosan a bírói szervezettel nem konzultált a kormány az új törvényekről, ám tudtam arról, hogy a Magyar Bírói Egyesület vezetőivel és néhány tagjával igen. Határozott véleményem, hogy az egyesület nem volt jogosult ilyen konzultációra, különösen nem a bírói szervezet nevében" - mondta a volt főbíró decemberben lapunknak.
A nagy részben a Mabie által kidolgozott törvényeknek "hála" szűnt meg tehát az OIT, jogutódja pedig az Országos Bírósági Hivatal lett, melynek élére Handó Tündét, Orbán Viktor kormányfő barátját, Szájer József fideszes EP-képviselő feleségét választották.
A Kúria nemrég megválasztott elnöke, Darák Péter maga is részt vett a fideszes igazságszolgáltatási törvények kidolgozásában, csakúgy, mint az egyesület elnöke. Makai Lajos azonban nem jutott pozícióba az új igazgatási szervekben, ehelyett várhatóan a júniusban kényszernyugdíjba vonuló Lábady Tamás utódja lesz a Pécsi Ítélőtábla elnöki posztján - írja a Népszava.