Itthon hvg.hu 2012. január. 27. 08:23

Két hónap Schmitt doktorijára: sok vagy kevés?

A Schmitt Pál doktoriját vizsgáló bizottság "bőven elengendő" időt kapott arra, hogy utánamenjen a plágiumgyanúnak a Magyar Akkreditációs Bizottság elnöke szerint. A MAB elnöke nem emlékszik olyan korábbi plágiumvizsgálatra, amely ne a gyanú beigazolódásával végződött volna.

Mint megírtuk: a Semmelweis Egyetem (SE) Testnevelési és Sporttudományi Karán felállított öttagú vizsgálóbizottság március 28-áig kapott időt a köztársasági elnök 1992-ben írt kisdoktori disszertációjának ügyét érintő tényfeltárásra. A bizottság nem kirívóan hosszú, inkább "bőven elegendő" időt kapott arra, hogy alapos munkát végezzen - mondta a Népszavának a Magyar Akkreditációs Bizottság (MAB) elnöke.

Bazsa György szerint előfordulhat, hogy hamarabb befejezik a munkát. Arról, hogy a jelenlegi folyamat mennyire szokványos, azt mondta: szokásokról itt nem lehet beszélni, minden egyes plágiumügy más. A MAB elnöke egyébként nem emlékszik olyan korábbi plágiumvizsgálatra, amely ne a gyanú beigazolódásával végződött volna. Ez azért lehet így, mert a plágiumgyanú megfogalmazása általában rendkívül megalapozott, így előbb-utóbb bizonyítják is - emelte ki Bazsa.

Bizonyítékkeresés

Steiger Kornél, az ELTE tanszékvezetője szerint indokolt lehet a két hónapos határidő. A szakember azt mondta: előfordulhat, hogy a vizsgálóbizottság minden egyes, a sajtóban rendelkezésre álló bizonyítékot maga is be akar szerezni, hiszen ebben az esetben saját függetlenségét és pártatlanságát is képviselnie kell. Steiger szerint indokolt a jogi szakértő jelenléte is a bizottságban, hiszen a magyar plágiumtörvények alapján rendkívül nehéz rábizonyítani egy szövegre, hogy az egy másik átvétele.

hvg.hu

"Lesújtó véleményem van az esetről, de a vizsgálóbizottság munkáját nem kommentálnám" - kezdte lapunknak Radnóti Sándor. A filozófus, egyetemi tanár ugyanakkor kiemelte: neki az a sejtelme, hogy Schmittet éppúgy meglepte a szövegazonosság, ahogyan a magyar közvéleményt, hiszen amikor megvásárolta valakitől ezt a dolgozatot, még nem sejthette, hogy aki megírta, plagizált.

Az is kérdéseket vet fel, hogy mit jelent az, hogy a Schmitt-ügy kivizsgálásához szükséges külföldi dokumentumoknak még csak kétharmad részét szerezte be az egyetem. A hvg.hu már korábban felajánlotta: szívesen rendelkezésre bocsátja a birtokában lévő bizonyítékokat. A testnevelési kar dékánja, Tóth Miklós megköszönte a felajánlást és azt ígérte, jelentkezni fognak.

Így fogyott el a 215 oldal "saját munka"

A hvg.hu január 11-én számolt be arról, hogy az államfő doktori disszertációjának nagy része szinte szóról szóra megegyezik egy bolgár sportkutató, Nikolaj Georgiev által még a nyolcvanas években írt tanulmány szövegével.

Az államfő csak egy héttel a cikk megjelenését követően szólalt meg, akkor a Kossuth rádió reggeli műsorában azt állította, azért van egyezés a két munka között, mert ugyanazokból a forrásokból dolgozott, mint Georgiev, egyben hangsúlyozta, hogy a hvg.hu által említett 180 oldalon felüli 30-35 oldal a saját következtetéseit tartalmazza.

Múlt hét csütörtökön viszont a hvg.hu kiderítette, hogy a köztársasági elnök nemcsak a bolgár kutatótól, de egy német szerzőtől, Klaus Heinemanntól is emelt át szóról szóra hosszú oldalakat, ami a maradék 35 oldalnyi szövegből 17 oldalt tesz ki Schmitt disszertációjában. Schmitt - amellett, hogy interjújában elismerte a 180 oldalas átemelést, nem mondott igazat abban sem, hogy következtetései saját gondolatai lennének.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.