"Rajtaütés" a jászladányi iskolában - videó
Jogellenesen különítik el egymástól a jászladányi önkormányzati és alapítványi iskola diákjait – állapította meg tavaly nyári jogerős ítéletében a Legfelsőbb Bíróság. A Roma Sajtóközpont megnézte, változott-e a helyzet a döntés óta.
A hazai iskolai szegregációs folyamatok állatorvosi lovaként jellemzett iskolai elkülönítési tíz éve terítéken van. A Legfelsőbb Bíróság (LB) 2011. június 29-i ítélete megállapította, hogy az önkormányzat a gyermekek fizikai elkülönítésével a saját iskolájában tanuló diákokat etnikai kisebbséghez való tartozásuk és vagyoni helyzetük alapján különítette el, ami jogellenes, mert sérti az egyenlő bánásmód követelményét. Az LB kötelezte az önkormányzatot, hogy a jogsértést hagyja abba. A település képviselő-testülete feloszlatta magát, új választást írtak ki, amin a szegregációt bevezető és védelmező polgármester már elbukott.
A Roma Sajtóközpont a településre látogatott, hogy megnézze, mi történt az ítélet óta. Bár az új polgármester arra hivatkozott, hogy nem igazán ismeri az ügy jogi hátterét, legalább szimbolikusan változtatott a helyzeten. Kérdés, nyitva lesz-e a két iskolát és a gyerekeket elválasztó ajtó, az együttélés elkezdődhet-e?
Jászladányban 2002-ben önkormányzati segítséggel létrehoztak egy tandíj ellenében látogatható alapítványi iskolát az önkormányzati tulajdonú iskola épületében, majd az így elkülönített iskolákat fizikailag is elzárták egymástól. Az önkormányzati iskolába zömmel cigány és szegény gyerekek maradtak, akik nem tudják megfizetni az alapítványi iskola tandíját.
Roma Sajtóközpont