Itthon hvg.hu 2012. január. 23. 13:02

Német "forrása" sosem dolgozott Schmitt Pállal

Saját állítása szerint nem dolgozott együtt Schmitt Pállal az a német kutató, akinek tanulmányából szintén átemelt részeket 1992-es disszetrációjához a köztársasági elnök, sőt, az sem rémlik Klaus Heinemann-nak, hogy találkoztak volna - derül ki az Index.hu hétfői cikkéből.

Sosem dolgoztam együtt Schmitt Pállal - válaszolta az Index kérdésére Klaus Heinemann, az a német sportkutató, akinek az 1991-ben, angol nyelven publikált tanulmányából hosszú részleteket emelt át szinte szó szerint az államfő 1992-ben publikált doktori disszertációjába.

Schmitt Pálról másfél hete írta meg a hvg.hu, hogy 215 oldalas doktori disszertációjához 180 oldalnyi szöveg egy bolgár kutató 1987-es tanulmányának lényegében változtatás nélküli, forrásmegjelölés nélküli átvétele. Az államfő múlt hét szerdán egy rádióinterjúban azt állította, hogy a fennmaradó 30-35 oldal már saját következtetéseit tartalmazza, ám ezekről a hvg.hu és az Index egyaránt megírták, hogy jelentős részben ugyancsak átvételek: 17 oldalnyi szöveg például Klaus Heinemann német kutató angol nyelven írt munkájából származik.

A professzor az Indexnek leszögezte, bár előfordulhat, hogy találkozott Schmitt Pállal a számos nemzetközi kongresszus egyikén, amelyeken akkoriban részt vett, Schmittnek sem a nevére, sem az arcára nem emlékszik, azt pedig egyértelműen ki tudja zárni, hogy bármilyen hosszabb tudományos témájú beszélgetést folytattak vagy együttműködtek volna, amire Schmitt hivatkozhatna.

Fülöp Máté

Heinemann az Index-szel közölte, súlyosan érinti őt az ügy, egyrészt általános szakmai etikai okok miatt, különösen, ha fontos politikus az érintett. A történtek ugyanakkor - írja a lapnak - a saját tudományos munkája szempontjából is felzaklatták. A 80-as évek második felében kezdte kutatni az olimpiák sportgazdasági kérdéseit, a témával foglalkozó kevés kutató egyikeként - idézi az Index Heinemannt. Felkavaró azt hallani, hogy mások érdemtelenül arattak le vele tudományos babérokat - fogalmazott a kutató.

Ahhoz, hogy a Semmelweis Egyetem nemigen talál szakembereket, akik részt vennének Schmitt doktorijának vizsgálatában, a német kutató a következő megjegyzést fűzte: "Nem vet jó fényt magyar kollégáimra, ha politikai opportunizmus miatt tartózkodnak attól, hogy megbüntessék az alapvető és lényegi tudományos etikai normák ellen vétőket."

A Schmitt disszertációjának zömét kitevő sporttörténeti anyag szerzője, a bolgár Georgij Nikolaj Georgiev már elhunyt, lánya azonban a hvg.hu-nak azt mondta, kizártnak tartja, hogy apja úgy dolgozott volna együtt Schmitt Pállal, hogy munkájában nem tünteti fel a társszerző nevét. Márpedig Schmitt neve nem szerepel Georgiev 1987-es tanulmányában. A hvg.hu első cikke után a Köztársasági Elnöki Hivatal arra hivatkozott, hogy Schmitt Pál személyesen, jól ismerte a bolgár sporttörténészt, és kutatásaik során több résztéma megtárgyalása során együttműködtek.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?