Felháborodtak az ellenzéki pártok és civil szervezetek amiatt, hogy a KIM és a főváros szinte az összes kiemelt közterületet lefoglalta március 15-ére. A lépést a gyülekezési jog és a véleménynyilvánítás korlátozásaként élik meg, van, aki Strasbourgig is hajlandó lenne elmenni. A KIM szerint bármely szervezet számára maradt még hely Budapesten, a főváros állítja, senkit sem akar korlátozni, Szijjártó Péter pedig teljesen természetesnek tartja, ami történt.
Kicsapta a biztosítékot az ellenzéki pártoknál és a civil szervezeteknél, hogy a kormány és a főváros szinte Budapest egész belvárosára területfoglalási igényt jelentett be március 15-ére.
A szokásos állami ünnepségek helyszínei (Nemzeti Múzeum környéke, Kossuth tér) mellett a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) még nyolc másik területre is igényt jelentett be, többek között a Ferenciek terére, a Március 15-e térre, de lefoglalták az Erzsébet hidat és a Képviselői Irodaház környékét, a Várba vezető utat, az I. kerületi Horváth kertet, valamint a Nemzeti Színház és a Művészetek Palotája környékét is. A minisztérium azt is jelezte: két évre foglalná le a megnevezett területeket.
A Fővárosi Önkormányzat további helyszíneket stoppolt le: ezek egy része megegyezik a minisztérium kérelmében szereplő területekkel, de pluszban lefoglalták még az Andrássy utat, a Deák teret, a Hősök terét, a Clark Ádám teret és a Blaha Lujza teret is. Az LMP szerint az így lefedett helyszíneken kívül nem maradt hely a civil és ellenzéki rendezvények megszervezésére. „Úgy tűnik, a Fidesznél nehezen viselik a civil és ellenzéki rendezvényeket” – írta korábban az ellenzéki párt közleményében.
Rendbontásba torkollhat
Ez a lépés sportszerűtlen, felháborító és kicsinyes – mondta a hvg.hu-nak Horváth Csaba, az MSZP budapesti elnöke, aki szerint a kormány így akarja megakadályozni, hogy a demokratikus ellenzék is hallassa a hangját.
Horváth szerint az lenne a leghelyesebb, ha a kormány elszégyellné magát és visszakozna, egy ilyen lépés ugyanis radikálisan csökkentheti a nemzet kormány iránti tiszteletét, és a rendbontás esélyét is növelheti az ünnepségen. „Az ellenzék csak annyit tud tenni, hogy kifejezi a nemtetszését, de a kormány kezében van a megoldás kulcsa, mert ezt ők rontották el a fővárossal közösen” – magyarázta lapunknak a szocialista politikus, aki attól is tart, hogy azért nem ünnepelhetnek majd bizonyos területeken, mert azok érintik a lefoglalt helyszínekhez vezető vonulási útvonalakat.
Horváth szerint még az is előfordulhat, hogy bővül a lefoglalt helyszínek listája: „Ennek nincs korlátja, egész Budapestet is kilőhetik, ha akarják.” Mivel az MSZP szokásos helyszínei is beleesnek a lefoglalt területekbe, egyelőre nem tudják, hol fognak ünnepelni.
„Orbán-Tarlós tandem”
A Demokratikus Koalíció (DK) szerint az "Orbán-Tarlós tandem" lábbal tiporja a gyülekezési jogot és a véleménynyilvánítás jogát, ezért a DK minden jogi eszközt bevet azért, hogy megváltoztassák a döntést. Vadai Ágnes független országgyűlési képviselő, a DK elnökségi tagja úgy fogalmazott: "a triplabóvli miniszterelnök kiszorítja az ellenzéket Budapest szimbolikus tereiről március 15-én".
Vadai szerint átlátszó az a módszer, ahogy "az állampárt el akarja némítani a kormány demokráciapusztító és milliókat földönfutóvá tevő politikája" ellen tiltakozó tömegeket. A DK a jövőben részt vesz valamennyi ellenzéki demonstráción.
A kormány lépését az Egymillióan a Sajtószabadságért Facebook (EMS) csoport sem hagyja annyiban. Ahogy Juhász Péter a hvg.hu-nak fogalmazott: egyértelmű, hogy a kormány az ellenzéki tüntetéseket akarja ellehetetleníteni, így akár Strasbourgig is hajlandóak elmenni, ahol az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulnának a gyülekezési jog megsértése miatt. A nemtetszikarendszer.blog.hu-ra csütörtök délután felkerült bejegyzés szerint a Milla, "követve nagy vezérünk példamutatását, a következő 100 évre mind március 15-re, mind október 23-ra bejelentettük a BRFK-n szokásos tüntetésünket a Szabad sajtó útra".
A háromoldalas beadványt 2012. január 19-i keltezéssel adta be Juhász Péter a BRFK-nak, politikai demonstráció címen. A rendezvényekre mintegy 100 000 főt várnak. A blogbejegyzésben azt is megemlítik, hogy a BRFK visszadobja az összes bejelentésüket. Az EMS már 2011 októberében bejelentette a nagy nyilvánosság előtt, hogy március 15-én is az Erzsébet híd pesti hídfőjénél, a Szabad sajtó útján akarnak tüntetni, erre a helyszínre azonban most a főváros tette rá a kezét.
A Főpolgármesteri Hivatal korábban kiadott közleményében az áll: nem kívánja megakadályozni, hogy az EMS 2012. március 15-én demonstrációt tartson az Erzsébet híd környékén, és kész egyeztetést folytatni a rendezvény szervezőivel a részletekről.
"A jelenlegi jogi környezetben koordináló tevékenységével a főváros vezetése biztosítani kívánja, hogy a gyülekezési jog, mint alapvető demokratikus jog, és a nemzeti ünnepek méltósága ne sérüljön" - fogalmazott Szeneczey Balázs kabinetfőnök. Juhász Péter szerint ugyanakkor hivatalos megkeresés a főváros részéről eddig nem futott be hozzájuk.
A Magyar Szolidaritás Mozgalom részéről Kónya Péter a hvg.hu-nak azt mondta: ők is jelzésértékűnek tartják ezt a lépést, amiből arra következtetnek, hogy "a kormány kezd félni az ellenzéki ellenállástól”. Bár Kónya sajnálatosnak tartja, hogy a kormány adminisztratív eszközökkel próbálja meggátolni az emberek véleménynyilvánítását, a március 15-ére beszűkült tér őket nem érinti, a Szolidaritás ugyanis március 10-én tüntet. Kónya ezt egyrészt azzal magyarázta, hogy nem akarják megzavarni az ünnepet tüntetéssel, másrészt pedig tiszteletben akarják tartani, hogy az emberek pihenni szeretnének.
Ettől függetlenül a Millás tüntetésen a 4K! (Negyedik Köztársaság) elnevezésű civil mozgalomhoz hasonlóan ők is részt vennének. A 4K! „felháborítónak tartja ezt a sunyi és kicsinyes eljárást, amit nem lehet megcsinálni egy jogállamban”.
KIM: marad hely
Megkerestük a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumot is, hogy reagáljanak a kritikákra, illetve hogy megtudjuk, a kormány és a főváros igényeit figyelembe véve a Fidesz pártrendezvényének is új helyszínt kell-e keresnie, vagy osztozkodnak majd a lefoglalt területeken. Ez utóbbi kérdést feltettük a Fidesz szóvivőjének és Kósa Lajosnak is, de érdemi választ nem kaptunk. Kósa Lajos korábban a hvg.hu-nak azt mondta: "általában március 15-ét meg szoktuk ünnepelni, és valóban sok támogatóra számítunk". A párt elnökségi tagja szerint így is „nagyon sok embert” tudna a Fidesz az utcára vinni, „százezres nagyságrendben”.
A KIM válaszlevelében az áll: „A nemzeti ünnepek előkészítéséért és lebonyolításáért felelős Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium a jogszabályoknak megfelelően nyújtotta be a 2012. március 15-i nemzeti rendezvények megtartásához szükséges közterület használati igényeket a Fővárosi Önkormányzathoz. [...] A nemzeti ünnep központi rendezvényeinek megszervezésére a KIM a Fővárosi Önkormányzattól kért közterület használati igényt – ahogy az előző években is – a nemzeti ünnep alkalmával használt közterületekre, amelyek a kulturális programok helyszíneként szolgálnak.
A közterület-használati engedély 2012. március 12-től március 18-ig érvényes, ez a rendezvények előkészítéséhez, az építéshez, majd a bontáshoz szükséges időtartamot is magában foglalja. […]
A fővárosban – amely több száz közterülettel rendelkezik – bármely szervezet számára maradt hely. Azok, amelyek közterület használatát tervezik, a jogszabályoknak megfelelően ilyen kérelemmel élhetnek a Fővárosi Önkormányzat felé.”
Valahol lenniük kell
Az ügyben Szijjártó Péter, a kormányfő szóvivője is megszólalt, szerinte természetes, hogy állami ünnepeken állami ünnepségeket rendeznek, és helyes, ha a kormány előre megtervezi ezek helyszínét.
„Mivel a közigazgatási minisztérium illetékes államtitkárságának világos menetrendje van, hogy milyen állami ünnepen hol és milyen állami rendezvény lesz, mi sem természetesebb, mint hogy ezekhez helyeket foglaltak le, mert ezeknek az ünnepségeknek valahol lenniük kell." Szó szerint ugyanezt az álláspontot hangoztatta csütörtökön Selmeczi Gabriella, a Fidesz szóvivője is.