Készültséget rendeltek el a rendőrség több szervezeténél a hétvégére, ugyanis szombaton és vasárnap is tüntetések borítják fel a megszokott rendet Budapesten. Értesüléseink szerint a budapesti főkapitány a szokásos módon biztosítási tervet készíttetett az események idejére. Tiltakozások lesznek Orbán Viktor kormányzása, illetve a Klubrádió megszüntetése és Schmitt Pál plágiumbotránya miatt, és kormánypárti békemenetet is tartanak Magyarországért. Bár Orbán Viktort felkérték, a kormányfő itt nem fog beszélni.
„Iszonyatos a félelem” - ezzel magyarázzák volt rendőri vezetők és jelenlegi hivatásosok a hvg.hu-nak azt a Népszavában megjelent hírt, amely szerint a rendőrségnél a hétvégi fővárosi tüntetések miatt készültséget rendeltek el. A sajtóban megjelentek alapján nemcsak a Készenléti Rendőrség, a Terrorelhárítási Központ és a Köztársasági Őrezred állományát helyezték készültségbe, hanem a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) dolgozóit is. Úgy tudjuk, ez azt jelenti, mindenkit utasítottak, hogy most szombaton és vasárnap ne menjenek szabadságra, ne utazzanak vidékre és külföldre, illetve, hogy elérhetőek legyenek.
A BRFK részéről a hvg.hu-nak azt válaszolták, minden valóságalapot nélkülöz az, hogy a főkapitányság teljes állományát „riadóztatták”. A testület a hétvégi rendezvényeket, „mint minden gyülekezési törvény hatálya alá eső rendezvényt, a szükséges erővel, eszközzel biztosítja. Olyan körülmény, amely a tervekben szereplő létszámon felül jelentősebb erő biztosítását igényelné, jelen időpontig nem merült fel” - írták válaszukban.
Rendbontás készül?
Készültséget akkor rendel el egy testület parancsnoka az állomány számára, ha arra számítanak, hogy egy eseményen rendbontás készül. Ilyen esetben az érintettek a pihenőnapot nem vehetik igénybe, illetve aki otthon van, annak is elérhetőnek kell lennie telefonon. Az operatív munkát végző rendőröknek ilyenkor más feladat jut, ők a tüntetésen részt vevő emberek között bukkannak fel, hogy információkat gyűjtsenek. A készültségben lévőknek készenléti díj jár, ha pedig a dolgozónak be is kell menniük a munkahelyükre, akkor túlórát számolnak el neki, amit vagy kifizetnek nekik, vagy elengednek a munkaidejükből.
A rendőrségen minden rendezvényhez egy biztosítási tervet készítenek. Ezeket a terveket a rendőrségről származó információink alapján most Tóth Tamás budapesti főkapitány, a szokásosnak megfelelően elkészíttette. Ebben a dokumentumban az esemény nagyságától függően számolnak azzal, hogy mennyi egyenruhásra, milyen technikára és járművekre van szükség, illetve, hogy a rendezvény helyszínétől függően a forgalmat hogyan kell korlátozni. A biztosítási tervben szerepel az is, hogy tartalékban mennyi embernek kell arra várakoznia, hogy bármikor kiküldhetik az utcára.
A hvg.hu-nak nyilatkozó rendőrök túlzónak tartják a készültséget. Ezt nem csak a mostani demonstrációkkal kapcsolatban jegyezték meg, hanem a január 2-án az Operaház előtt, az Andrássy úton megtartott tüntetésre vonatkozóan is. Az esemény után ugyanis szerkesztőségünknek arról számoltak be, hogy túlbiztosított volt a helyszín, és a Készenléti Rendőrségen várakozó egyenruhások vízágyút is készenlétbe helyeztek. „Mindez azt mutatja, hogy iszonyatos a félelem” – jegyezték meg többen is.
Mi várható hétvégén?
A hétvégén három tüntetés is lesz a fővárosban. A szombatra meghirdetett Békemenet Magyarországért demonstráció résztvevői a tervek szerint némán és békésen akarnak felvonulni "a kormányért és Európáért". Bár a szervezők kérése ellenére Orbán Viktor, arra hivatkozva, hogy civil rendezvényről van szó, nem mond beszédet, az előzetes felmérések alapján legalább százezer tüntetőre számítanak.
Bayer Zsolt, a menet egyik ötletgazdája korábban azt mondta: nem akarnak együtt tüntetni a szélsőjobboldallal, és nem fognak zászlókat sem égetni, ehelyett szeretnék eloszlatni azt a tévképzetet, hogy a jelenlegi kormányt senki sem támogatja Magyarországon. „Igent mondanak Európára, de nemet mondanak arra, amit Európa 'egyes politikai és sajtókörei' művelnek Magyarországgal" - részletezte korábban Bayer. A gyülekező a Hősök terén lesz délután 3 órától, ahonnan 4 órakor indulnak el a Kossuth térre, beszédek nem lesznek. A felvonulásról a Facebookon, a Magyar Hírlapban és az Echo Tv-n tettek közzé felhívást, amelyhez több ismert ember is csatlakozott.
A hvg.hu információi szerint bár a Fidesz hivatalosan nem vesz részt a szervezésben semmilyen formában, és a kormánypárt a március 15-i rendezvényére készül, a Fidesz pécsi szervezete egy birtokunkba került levél szerint mégis indít buszokat a budapesti eseményre.
Schmitt Pál ellen a Várban, a Klubrádióért és a demokratikus jogokért a Batthyány-örökmécsesnél
A jobboldali véleményformálók által szervezett kormánypárti békemenettel egy időben, szombaton ellenzéki demonstráció is lesz a fővárosban. Egy Facebook-csoport, a Magyar Köztársaság Barátai a Budai Várban lévő Dísz térre hívja 16 órától azokat, akik elutasítják Orbán Viktor politikáját és felháborítónak tartják Schmitt Pál plágiumbotrányát, amelyről a hvg.hu számolt be. Civil demonstrációról van szó, eredetileg maximum néhány száz résztvevőre számítottak, de lehetőséget adnak arra, hogy nagyobb ellenzéki szervezetek - pártok kivételével - felszólaljanak.
Az ellenzék fiatal arcai akarják megmutatni magukat, a tüntetésen többek között beszélni fog Ferencz Norbert, aki szociális munkásként azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy szándékosan "kukázott" Józsefvárosban, ami miatt eljárást is indított ellene a kormánypárti kerületvezetés.
Vasárnap, január 22-én délután 3 órától a szólásszabadság hívei tiltakoznak majd a Klubrádió elhallgattatása ellen. Felhívásukban az áll: elegük van abból, hogy alapvető demokratikus jogaiktól fosztják meg őket az Európai Unió egyik tagállamában. Mindenkit várnak a Batthyány-örökmécseshez a szervezők, a Hadd szóljon! Egyesület tagjai és pártolói.