Itthon hvg.hu 2012. január. 16. 16:43

Orbánnál is kevésbé tetszik Barroso TGM-nek

Az arab országokéhoz hasonló eseményekre számít 2012-ben Magyarországon a baloldali filozófus, Tamás Gáspár Miklós, aki a francia l'Humanitének adott interjújában azonban azt is kifejtette, a magyar társadalomnak magának kell megtalálnia a megoldásokat, szerinte ugyanis az EU és az IMF beavatkozása legalább annyira antidemokratikus, mint az Orbán-kormány politikája.

Példa nélküli, ami most Magyarországon történik, mert 1989 óta nem voltak ekkora tüntetések, mint most az Orbán-kormány politikája ellen - mondta Tamás Gáspár Miklós filozófus a l'Humanité francia lapnak múlt pénteken közölt interjújában. TGM szerint ugyanis Magyarország egy passzív társadalom, Budapest pedig nem Madrid vagy Tunisz, Kelet-Európában a rendszerváltozás után a kiábrándultság és a csalódás miatt az emberek elfordultak a politikától. A filozófus ezért úgy gondolja, hogy a legutóbbi tüntetések fordulópontot jelenthetnek az ország életében.

Tamás Gáspár Miklós felhívta a figyelmet arra is, hogy a hivatalos baloldal, az MSZP visszafogott szerepet játszik a mozgósításban, azt inkább a civil társadalom új erői, a Szolidaritás mozgalom, a Negyedik Köztársaság!, a sajtószabadságért alakult mozgalmak szervezik. A pártok ugyan részt vesznek benne, de inkább csak követik az eseményeket - vélte TGM.

Az új erők azonban szerinte már felemelkedtek és jelen vannak az utcán. "A köztársaság az utcán van. Már nem található meg a parlamentben, a bíróságokon, az állami intézményekben, az önkormányzatokban, hanem az utcán a tiltakozó tömegekben" - közölte TGM, ám hozzátette, ez igazából az ellenállásról szól, és nem az új politikai pólusok kikristályosodásáról. A tiltakozások ezért politikailag bizonytalanok, mert bár többnyire baloldaliak vonulnak az utcára, vannak liberálisok és kommunisták is, mindenki, aki sem fasiszta, sem konzervatív. "Ez nem egy választási közdelem, hanem itt a jogállam és a szólásszabadság visszaállításáról van szó. A gazdasági és a szociális rendszert illetően nagy eltérések vannak a tüntetők elképzelései között" - tette hozzá a baloldali filozófus.

Tamás Gáspár Miklós
Stiller Ákos

TGM szerint ha nem kapunk segítséget az IMF-től, csődbe kerül az ország, amely egy politikai válsággal is együtt járhat. A filozófus azonban úgy véli, hogy egy baloldali programmal jelenleg igen nehéz a neoliberális politika ellen mozgósítani, mert nagyon kicsi a mozgástér.

Tamás Gáspár Miklós szerint azonban a magyar társadalomnak kell megtalálnia a maga megoldásait, mert a nemzetközi szervezetek intézkedései az ország ellen szerinte ugyanannyira antidemokratikusak, mint a magyar kormány politikája. "Nem egy gyarmat vagyunk. Nem lehet azt mondani egy országnak, hogy ha nem azt csináljátok, amit mondunk, akkor nem kaptok pénzt." TGM szerint azonban ez történik, a helyzet pedig szerinte kétségbeejtő: "Semennyire sem szimpatizálok Barroso politikájával, vagy az IMF-ével. Még kevésbé, mint Orbánéval."

A filozófus azt is elképzelhetőnek tartja, hogy 2012-ben Magyarországon hasonló események fognak zajlani, mint Spanyolországban, Görögországban, vagy az arab országokban 2011-ben: "a szenvedélyek megvannak, a keserűség megvan, a csalódottság megvan. És ugyanúgy megvan azoknak a politikai akarata, akik korábban nem politizáltak, különösen a fiataloké. Az új technológiák pedig segítik ezeket a mozgalmakat: az ellenállás az interneten szerveződik."

fzs

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.