Martonyi János szerint „ténybeli tévedésektől hemzsegett” a nemzetközi sajtóban sok olyan cikk, amelyekben a magyar kormányt bírálták az elmúlt napokban. Indoklása szerint ezért írt levelet múlt héten az európai tagállamok külügyminisztereinek. A magyar külügyi tárca vezetője a gazdasági válság mellett a szocialista-liberális kormányokat okolta a levélben a magyar gazdaság mostani állapotáért, és jelezte: feltétel nélkül készek a párbeszédre bárkivel – derül ki a kedden nyilvánosságra hozott szövegből.
A levélről hétfőn adott ki közleményt a Külügyminisztérium, abban január 9-i dátumot jelöltek meg a keltezéshez, a kedden nyilvánosságra hozott szövegen viszont január 6-a szerepel.
A külügyminiszter a magyar kormányról megjelent hírekkel kapcsolatban úgy fogalmaz: „sok tudósítás és a kommentárok nagy része túlságosan általános, gyenge lábakon álló bizonyítékokon vagy éppen híreszteléseken alapul, és ténybeli tévedésektől hemzseg”, ezért határozta el, hogy levelet ír kollégáinak.
Martonyi szerint 2002-ben „a makrogazdasági mutatóink közel voltak ahhoz, hogy teljesítsék a maastrichti kritériumokat, és az euró bevezetése reális célként jelentkezett”, példaként említette, hogy akkor az államadósság a GDP 53 százalékán állt. „Az ezt követő szocialista-liberális kormányok eltékozolták ezt az örökséget”, így a válság 2008-as kitörésekor az ország rendkívül sebezhető volt – tette hozzá.
A levélben a miniszter azt is írta, hogy az új magyar ”Alaptörvény elfogadását széleskörű hazai és nemzetközi konzultáció előzte meg”. A 2010-ben elfogadott új médiatörvénnyel kapcsolatban pedig arra hivatkozik: „az Európai Bizottság nem látott okot arra, hogy kötelezettségszegési eljárást indítson”, miután a jogszabályt a testület kérésére több ponton „a magyar parlament rekordsebességgel” módosította.
Martonyi János az új jegybanki törvénnyel kapcsolatban azt ígérte, hogy a PSZÁF és az MNB lehetséges összevonását nem hatják végre, amíg a mostani jegybankelnök mandátuma – 2013 márciusában – le nem jár. „Azonnali és részletes válaszokat adtunk a bizottságnak a bírói szervezetekre és az új adatvédelmi hatóságra vonatkozó jogszabályokat illető kérdéseire” – írta még.
A külügyminiszter megerősítette: feltétel nélkül készek a párbeszédre bárkivel, de nem fogadhatnak el ítéletet a tárgyalás előtt, és azt, hogy „bárki kétségbe vonja demokratikus elkötelezettségünket, vagy pedig a demokratikus közösségben elfoglalt helyünket. Eleget küzdöttünk a múltban a szabadságért és demokráciáért, hogy megfelelő bizonyítvánnyal rendelkezzünk ezen a téren” – fogalmazott.