2012. január. 05. 21:55 MTI-OS/hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. január. 05. 22:19 Itthon

Hírbizottságot alakítanak a közmédiában

Hét taggal megalakítja a Hírbizottságot január 9-től a Magyar Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) és az MTI, amelynek 45 napja lesz arra, hogy áttekintse, analizálja és értékelje "a hír- és hírháttér terület működési folyamatait és szabályozási rendszerét" - írta közös közleményében az MTVA és az MTI vezérigazgatója.

Az MTVA vezérigazgatója és az MTI Nonprofit Zrt. vezérigazgatója a közszolgálati médiaszolgáltatók vezérigazgatóival közösen hozott döntésével létrehozza a Hírbizottságot - írta csütörtök esti közleményében Böröcz István és Belénessy Csaba, a két szervezet vezetője. A közlemény szerint a Hírbizottság elsődleges feladata a hír- és hírháttér terület működési folyamatainak, szabályozási rendszerének 45 napos határidőben történő áttekintése, analizálása és értékelése.

Az elemzés eredményéről és a "döntési javaslatokról" a bizottság az MTVA Központi Üzemi Tanácsának és az MTI Üzemi Tanácsának is beszámol majd. A Hírbizottság a legfeljebb 45 napos értékelő-elemző-javaslattevő munkáját követően állandó testületté alakul - teszi hozzá a közlemény, amely szerint a testület "ezzel egyidejűleg tesz részletes javaslatot saját hatás- és feladatkörére". A hírbizottság jövőbeli feladata - már megalakulása napjától - a hír- és hírháttér terület folyamatos figyelemmel kísérése - teszik hozzá.

A Hírbizottság állandó tagjai közé tartozik az MTVA hír- hírháttér főszerkesztője, Kakuk L. Tamás és az MTI Hírcentrum igazgatója, Gianone Péter. További 1-1 tagot delegálnak a közszolgálati médiaszolgáltatók: Regős Zoltánt a Duna TV, Galambos Istvánt az MTI, Pásztor Zoltánt a Magyar Rádió, Szűcs Gábort az MTV, valamint Obersovszky Pétert az MTVA - olvasható a közleményben. Az elnök Galambos István, az MTI Nonprofit Zrt. küldötte, a titkár Obersovszky Péter, az MTVA delegáltja.

A Hírbizottságot az elnök, illetőleg a titkár képviseli. A Hírbizottság vizsgálódásainak eredményéről, a hír- és hírháttér területet, a hírszolgáltatást érintően felmerülő esetleges észrevételekkel, kifogásokkal kapcsolatos álláspontjáról, értékeléséről az elnök, illetőleg a titkár jogosult tájékoztatást nyújtani. A döntés 2012. január 9. napjával lép hatályba - zárul a közlemény.

Az utóbbi időben egyre több esetben kritizálták a köztévé műsorait: a legutóbbi alkalommal a civilek és az ellenzék hétfői tüntetéséről a közszolgálati m1 esti Híradójában kizárólag olyan felvételeket mutattak, melyekben alig néhány tucatnyi tüntető látszott. A riporter a lekordonozott területen belül állt, noha a túloldalon ekkor már több tízezren demonstráltak. Az MTVA később elismerte, hogy munkatársaik szakmai hibát vétettek, amikor nem mutatták a tömeget az élő bejelentkezésben, ezt azzal indokolták, hogy késésben voltak.

Nem ez az első eset az elmúlt időszakban, hogy "szakmai hibát" vét a közszolgálati televízió. Korábban a köztelevízió két híradó-tudósításában is kitakarta valaki Lomnici Zoltán volt legfelsőbb bírósági elnök arcát - mint nemkívánatos személyt - a nyilatkozó Tőkés László mögül. Erre az esetre az interneten is reflektáltak: a Kétfarkú Kutya Párt által készített videó oldalát ugyan letiltatta az MTVA, de később újra megjelent az oldal.
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.