"Ha van Orbánban tartás, akkor lemond" - kritikák Ausztriából
Magyarországgal kapcsolatos "bírálható pontokról" beszélt az osztrák külügyminiszter szerdán Bécsben az APA osztrák hírügynökség beszámolója szerint. Emellett Jörg Leichtfried, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) EP-küldöttségének vezetője lemondásra szólította fel Orbán Viktort.
"Vannak bírálható dolgok, ezeket közöltem a külügyminiszterrel (Martonyi Jánossal)" - idézte az APA Michael Spindeleggert, a konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) elnökét. Az alkancellári tisztséget is betöltő Spindelegger egy sajtótájékoztató alkalmával, újságírói kérdésre válaszolva mondta ezt. Hozzátette, "nagyon reméli", hogy a magyar kormány figyelembe veszi ezeket a kritikákat. "Egy sor bírálható dolog van", amit Magyarországon kell megvitatni, illetve aminek európai vonatkozása van - mondta.
Spindelegger leszögezte, az alkotmány minden ország belügye, de Magyarországnak be kell tartania az európai jogot. Így például egy nemzeti banknak függetlennek kell lennie - mondta. Kijelentette, egy kétharmados parlamenti többséggel "óvatosan" kell bánni és az európai normákat is be kell tartani.
Bírálta és lemondásra szólította fel a magyar miniszterelnököt egy osztrák európai parlamenti képviselő szerdán Bécsben kiadott közleményében. Jörg Leichtfried, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) EP-küldöttségének vezetője úgy vélekedett a közleményben, hogy Magyarország "erkölcsi és gazdasági összeomlás" előtt áll. "Orbán Viktor vezetése alatt színházigazgató lett Budapesten egy jobboldali radikális, az országot a Nemzetközi Valutaalapnak kell megmentenie a csődtől, és ellenzéki parlamenti képviselőket vett őrizetbe a rendőrség" - fogalmazott a politikus.
"Ha van Orbánban tartás, akkor lemond, és szabaddá teszi az utat ahhoz, hogy Magyarország kilábaljon a válságból" - írta. A szociáldemokrata politikus bírálta a konzervatív EP-képviselőket és az Európai Bizottságot is a Magyarországgal szembeni kritika hiánya, illetve a bizottság esetében a "túl visszafogott" bírálat miatt.
Jörg Leichtfried már 2011 januárjában azt mondta: az Európai Bizottság gyors és félreérthetetlen fellépésére van szükség a médiatörvény miatt Magyarország ellen.